Je už dohoda o nákupu bojových vozidel pěchoty dávno upečená?

09.02.2021 19:10 | Zprávy

Podle informací lidí, kteří se pohybují kolem zbrojního průmyslu v České republice, je prý již dávno rozhodnuto. Tendr na nákup 210 bojových vozidel pěchoty je podle těchto insiderů ve skutečnosti jen zástěrkou. Smlouvu má údajně mít již v kapse německá společnost Rheinmetall. Namísto vítězství ve férové soutěži se hovoří o téměř jistém podpisu mezivládní dohody, nebo dokonce smlouvy o strategické spolupráci přímo s touto společností a českou vládou. Rheinmetall tak chce zopakovat velmi kontroverzní postup, který si vyzkoušela nedávno v Maďarsku a který vyvolal v odborné veřejnosti i u bezpečnostních složek v celé Evropě velké pozdvižení.

Je už dohoda o nákupu bojových vozidel pěchoty dávno upečená?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bojové vozidlo pěchoty

Poprvé to velmi otevřeně naznačila šéfka poslaneckého výboru pro obranu za ODS Jana Černochová. Ta již v listopadu loňského roku vyzvala, aby Ministerstvo obrany začalo s přípravou mezivládní dohody o nákupu BVP. Kdo jí to poradil, je nasnadě – v parlamentních kuloárech se údajně velmi často objevuje bývalý vlivný politik ODS Michal Hrbata, který slouží, překvapivě, právě Rheinmetallu. Není ani bez zajímavosti, že tento bývalý náměstek na Ministerstvu obrany v současné době čelí obžalobě z korupce ohledně dodávání IT technologií státu, mimo jiné i Ministerstvu obrany. To mu ale nijak nebrání pro Rheinmetall v ČR vyjednávat, často v Parlamentu, nebo přímo na Ministerstvu obrany, jak nám pod příslibem anonymity potvrdily zdroje blízké české armádě.
 
Není přitom velkým tajemstvím, že transparentně nastavená soutěž o nákup bojových vozidel pěchoty pro českou armádu nejméně vyhovuje právě společnosti Rheinmetall. Již před časem se ukázalo, že může mít problém s dodáním vozidel podle časového harmonogramu, který požaduje česká armáda. Podle podkladů, které mají k dispozici někteří čeští dodavatelé této společnosti vyplývá, že dodávka 210 vozidel do konce roku 2027 je velmi pravděpodobně nerealistická. A to bylo ještě před tím, než Rheinmetall uspěl v Austrálii a dostal se do užšího výběru na dodávku vozidel tamní armádě a uzavřel kontroverzní dohodu s maďarskou vládou. Velké pochybnosti panují také kolem skutečného zapojení českého průmyslu do zakázky v případě, že uspěje tento německý výrobce. V České republice sice slibuje postavit továrnu, jenže totéž firma slíbila také v jiných zemích, kde se uchází o zakázky. Továrnu tak buduje v Austrálii i v Maďarsku. Svou výrobní základnu má navíc v Německu. Zdá se tak, že slib o průmyslovém zapojení lokálního průmyslu je pomyslným „letadlem“ a že namísto skutečného přínosu pro domácí české firmy se mohou stát pouhou montovnou dílů, které ale budou vyrobené jinde a do ČR budou jen přivezeny. Spekuluje se také o tom, že Rheinmetall má velký problém splnit cenové představy české armády a vejít se do rozpočtu. Spekulace a kontroverze ještě zesílily poté, co byla oznámena spolupráce Rheinmetallu s českou společností Czechoslovak Group, kterou veřejně podpořil prezident Zeman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

4:40 Už i v klubech ODS a Starostů odpor proti „zákonu o cizí moci“. Mohl by se obrátit proti nim

Nechuť k novému trestnímu paragrafu o neoprávněné činnosti pro cizí moc v Senátu podle zjištění Parl…