Nejviditelněji jsou údajně „ohýbány zásady právního státu“ v členských zemích na východě, zejména v Maďarsku či v Polsku. „Stav prostředí sdělovacích prostředků v Maďarsku je alarmující,“ prohlásila Jourová s narážkou na skutečnost, že velkou část tamních médií kontroluje mediální nadace KESMA, která je blízká vládě maďarského premiéra Viktora Orbána.
Situace v Maďarsku, podle Jourové, ohrožuje demokracii v zemi. „Pan Orbán rád říká, že buduje neliberální demokracii. Já bych řekla, že vytváří nemocnou demokracii. Obávám se, že lidé v Maďarsku by jednoho dne mohli zjistit, že jejich poslední volby byly poslední svobodné,“ sdělila.
Tlaku jsou však, podle Jourové, vystavena média v celé Evropské unii. Tento tlak vzrostl i ztrátou inzerentů kvůli hospodářské krizi vyvolané pandemií nemoci covid-19, a také růstem internetových platforem jako jsou Google či Facebook.
„Problém je i růst politického vlivu na tisk. Například na Maltě či ve Španělsku. Evropská komise se nyní bude muset o svobodu médií více starat,“ oznámila s překvapivou logikou Jourová, s tím, že nezávislost médií je základem evropské demokracie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab