V Maďarsku nedávno zvítězil v parlamentních volbách Viktor Orbán a v Itálii nyní vládne Salvini s Di Maiem, kteří zastávají minimálně v oblasti migrace stejné názory. Opozice vůči současnému vedení Evropské unie se rozšiřuje a Brusel by tak mohl čelit, s ohledem na volby do Evropského parlamentu v roce 2019, velkým nepříjemnostem. Salvini aktuálně hovoří o spojenectví s Orbánem, se kterým chce dle svých slov změnit EU.
„Dnes jsem měl dlouhou a velmi příjemnou telefonickou konverzaci s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který přál naší vládě hodně úspěchů. Společně s ním změníme stávající fungování Evropské unie. Snažíme se navázat užší kontakty se zeměmi, které také usilují o zvýšení bezpečnosti a chtějí se aktivně podílet na boji proti terorismu a ilegální migraci,“ vysvětlil Salvini, proč by do této skupiny států mělo patřit v neposlední řadě také Maďarsko.
Celý text v angličtině je ZDE.
Jak britský deník zmiňuje, Salvini není jediným politikem, kterého Orbánova politika ovlivnila. V nedělních parlamentních volbách ve Slovinsku zvítězil Janez Jansa, jehož kampaň se soustředila rovněž na migraci. „Jansa si dokonce Orbána pozval v rámci kampaně do Slovinska a na jednom ze shromáždění vystoupili spolu pódiu,“ píše deník. Na rozdíl od Orbána a Salviniho má Jansa ke složení vlády dál. Většina ostatních stran s tím odmítla spolupracovat.
Ze sbližování s Maďarskem mají o poznání méně radosti než Salvini členové opoziční Demokratické strany. Jednoho z nich, Marca Minnitiho, cituje také Express. „Nemůžeme se stát Maďarskem, které bude stát uprostřed Středozemního moře. Itálie vždy nějakým způsobem ovlivňovala dialog mezi Východem a Západem. Ale nikdy jsme nebyli zemí Východu, která sousedí se Západem.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro