Na počátku epidemie předseda české vlády Andrej Babiš stanul před kamerami a prohlásil, že jako premiér nese plnou odpovědnost za její zvládnutí. Když dnes především pravicoví opoziční politici Babišovi připomínají jeho vlastní slova, šéf hnutí ANO se zlobí, že se neustále mluví jen o nemoci covid-19. K obavám z narůstajícího počtu diagnostikovaných podle Babiše není důvod, protože v Česku se hodně testuje, podle premiéra víc než v řadě jiných zemí EU, takže je logické, že se častěji objevují i nositele viru.
Jenže realita je jiná. Server Novinky.cz upozornil, že zatímco v Lucembursku bylo minulý týden otestováno při přepočtu na 100 tisíc obyvatel asi 8 tisíc lidí. V Česku to při stejných parametrech vychází jen na 640. A i tak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prohlašuje, že jsou čeští hygienici přetížení. Babiš tedy o masivním testování v Česku neříká pravdu.
A to není jediný případ, kdy Babiš sahá k informacím, které se nezakládají na pravdě. Ve Sněmovně se Babiš rozčiloval, že systém testování přetěžují samoplátci, kteří ani nemusí mít žádné příznaky, ale chtějí mít v ruce papír, že jsou covid negativní. Třeba proto, aby mohli vyrazit na německý pivní festival Oktoberfest.
„Kolikrát tam přijdou lidi a říkají‚ jedeme na beerfest do Mnichova a okamžitě chceme testovat‘," řekl ve Sněmovně ve čtvrtek. Na jeho slova upozornil server Echo24.cz. Samoplárci představují asi 40 procent z celkového počtu otestovaných lidí.
Jenže pivní slavnosti byly letos zrušeny.
K tomu, aby samoplátci pečlivě zvažovali, zda na test jít či nejít, vyzýval i ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp