V úterý se v saúdskoarabském Rijádu uskutečnila historická schůzka mezi představiteli Spojených států a Ruska, jejímž cílem bylo nalézt cestu k ukončení téměř tříleté války na Ukrajině. Jednání, které trvalo čtyři a půl hodiny, však probíhalo bez účasti Ukrajiny a Evropské unie, což vyvolalo kritiku ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten v reakci na jednání zdůraznil, že jakékoli mírové rozhovory musejí zahrnovat Ukrajinu a její spojence, informuje agentura Reuters.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře prohlásil, že Turecko a Evropa by měly být zapojeny do jednání o ukončení války. „Nemůžeme přijmout žádnou dohodu, která by byla uzavřena za našimi zády,“ řekl Zelenskyj. Erdogan zopakoval tureckou podporu územní celistvosti a suverenity Ukrajiny a nabídl Turecko jako vhodné místo pro případné mírové rozhovory.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během jednání v Rijádu zdůraznil, že Rusko nepřijme členství Ukrajiny v NATO ani přítomnost vojsk Aliance na ukrajinském území, a to ani pod jinou vlajkou. „Expanze NATO a začlenění Ukrajiny do Aliance představuje přímou hrozbu pro zájmy Ruské federace a naši suverenitu,“ prohlásil Lavrov. „Přítomnost ozbrojených sil ze zemí NATO, byť pod vlajkou EU nebo národními vlajkami, je pro nás nepřijatelná.“
Lavrov také oznámil, že USA a Rusko se dohodly na odstranění bariér pro diplomatické mise a jmenování zástupců, kteří by měli urychlit proces normalizace vztahů mezi oběma zeměmi. Dodal, že obě strany projevily vysoký zájem o obnovení ekonomické spolupráce.
Je v Evropě pošlapávána svoboda slova, jak tvrdí americký viceprezident J.D. Vance?Anketa
Kirill Dmitriev, šéf ruského fondu přímých investic, po jednáních uvedl, že je příliš brzy na to, aby se hovořilo o kompromisech. „Je to dlouhá cesta, máme mnoho rozdílů. Musíme zvládnout očekávání,“ řekl Dmitriev. „Můžeme říci, že strany začaly komunikovat, naslouchat si a zahájily dialog,“ dodal.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio zdůraznil, že řešení konfliktu musí být přijatelné pro všechny zúčastněné strany včetně Ukrajiny, Ruska a Evropy. „Nikoho nechceme odsunout na druhou kolej,“ ujistil Rubio. Dodal, že jednání v Rijádu jsou prvním krokem na dlouhé a obtížné cestě k ukončení války.
Americký vyjednavač Mike Waltz prohlásil, že prezident Donald Trump je odhodlán jednat rychle o potenciální mírové dohodě, která by zahrnovala otázky území a bezpečnostních záruk. „Nekonečná válka v Evropě je pro Trumpa nepřijatelná,“ řekl Waltz. Zdůraznil také, že USA konzultují své kroky s evropskými spojenci a že Evropa by měla přispět k posílení bezpečnosti Ukrajiny.
Evropští lídři se mezitím potýkají s dilematem, jak rychle zvýšit výdaje na obranu v době, kdy jsou jejich rozpočty napjaté. Na summitu v Paříži, který svolal francouzský prezident Emmanuel Macron, se diskutovalo o možnosti vytvoření společného dluhového nástroje pro financování obrany. Tento plán by mohl být inspirován fondem obnovy po pandemii covidu-19, ale jeho realizace by mohla trvat delší dobu.
Ruský státní provozovatel ropovodů Transněft oznámil, že kvůli ukrajinskému dronovému útoku na čerpací stanici v Krasnodarském kraji by mohly být kazašské ropné exporty sníženy o 30 % na dobu až dvou měsíců. Rusko útok označilo za „bezostyšný a provokativní“. Kazachstán, který produkuje asi procento světové ropy, je významným dodavatelem na globální trh.
Jednání v Rijádu představují první krok k možnému ukončení války na Ukrajině, avšak bez účasti Kyjeva a Evropy zůstávají otázky ohledně budoucího směru jednání otevřené. Zatímco Rusko trvá na svých požadavcích, USA zdůrazňují potřebu širšího konsenzu. Jak řekl Kirill Dmitriev: „Je to dlouhá cesta, ale dialog začal.“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera