V úterý se v saúdskoarabském Rijádu uskutečnila historická schůzka mezi představiteli Spojených států a Ruska, jejímž cílem bylo nalézt cestu k ukončení téměř tříleté války na Ukrajině. Jednání, které trvalo čtyři a půl hodiny, však probíhalo bez účasti Ukrajiny a Evropské unie, což vyvolalo kritiku ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten v reakci na jednání zdůraznil, že jakékoli mírové rozhovory musejí zahrnovat Ukrajinu a její spojence, informuje agentura Reuters.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během tiskové konference s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v Ankaře prohlásil, že Turecko a Evropa by měly být zapojeny do jednání o ukončení války. „Nemůžeme přijmout žádnou dohodu, která by byla uzavřena za našimi zády,“ řekl Zelenskyj. Erdogan zopakoval tureckou podporu územní celistvosti a suverenity Ukrajiny a nabídl Turecko jako vhodné místo pro případné mírové rozhovory.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během jednání v Rijádu zdůraznil, že Rusko nepřijme členství Ukrajiny v NATO ani přítomnost vojsk Aliance na ukrajinském území, a to ani pod jinou vlajkou. „Expanze NATO a začlenění Ukrajiny do Aliance představuje přímou hrozbu pro zájmy Ruské federace a naši suverenitu,“ prohlásil Lavrov. „Přítomnost ozbrojených sil ze zemí NATO, byť pod vlajkou EU nebo národními vlajkami, je pro nás nepřijatelná.“
Lavrov také oznámil, že USA a Rusko se dohodly na odstranění bariér pro diplomatické mise a jmenování zástupců, kteří by měli urychlit proces normalizace vztahů mezi oběma zeměmi. Dodal, že obě strany projevily vysoký zájem o obnovení ekonomické spolupráce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera