Jejich hlavní úkol není reprezentovat ČR! Jiří Pehe mluvil o eurovolbách

10.05.2019 7:52 | Zprávy

Volby do Evropského parlamentu se kvapem blíží, nové europoslance zvolíme 24. a 25. května. O evropských volbách i evropské politice v pořadu Interview Plus promluvil politolog Jiří Pehe, podle kterého budou eurovolby střetem mezi suverenisty a proevropskými silami. A lamentoval nad tím, že politici mluví o EU jako „my“ a „oni“. „Neustále se snažíme s Bruselem bojovat,“ dodává.

Jejich hlavní úkol není reprezentovat ČR! Jiří Pehe mluvil o eurovolbách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

V úvodu rozhovoru se politolog Pehe zamyslel nad tím, jaké téma letos dominuje kampani před volbami do Evropského parlamentu. „Myslím, že to téma je velmi obecně definované jako určitý druh vztahu k EU. Je to tedy téma jaká by ta Evropa měla být. Jestli bychom měli mít spíše EU založenou na národních státech, nebo EU, která se bude více integrovat jako Unie,“ řekl na úvod politický analytik.

Zcela jistě je to prý téma pro Evropský parlament. „Je to téma, které dnes rezonuje v evropské politice obecně, ve světle vzestupu nacionalistických stran napříč celou Evropou. Hlavní téma těchto eurovoleb je střet mezi nacionalisty a proevropskými silami,“ dodal Pehe s tím, že politici vždy sahají po mobilizujících tématech, která jsou schopna oslovit voliče. Před dvěma roky by to prý byla migrační krize. „Nacionalistické strany využili téma migrace k mobilizaci voličů, teď přecházejí k tématům zaměřených na větší suverenitu národních států,“ dodává.

Některé z nich prý sice hájily i vystoupení z EU, to po Brexitu však zcela zmizelo. „V Evropě dnes nemáme síly, kromě těch extrémních, které by žádaly vystoupení z Unie,“ uvedl Pehe. Místo označení nacionalisticko-populistické by prý použil termín suverenistické. „Chtějí větší suverenitu národních států. Otázka je, do jaké míry to myslí vážně a do jaké míry je to součást tažení a snah rozhlodat EU dovnitř,“ podotkl.

Volby do Evropského parlamentu vnímá Pehe jako velmi důležité. „Určitě jsou důležité. Lidé si velmi často stěžují, že Evropská unie je nedemokratický moloch a protože se o nás údajně rozhoduje v Bruselu. Tento parlament je protiváha a jediná skutečně demokraticky zvolená instituce volená přímo lidmi v Evropě,“ podotkl.

I když mají větší váhu šéfové vlád členských zemí v Evropské radě, tak my si můžeme zvolit vlastní reprezentanty v parlamentu, což je podle politologa základ. „Je to stejné, jako jestli jít volit do národního parlamentu, nebo přenechat všechno vládě. Případně někomu, kdo chce stát řídit jako firmu,“ nabídl politolog některá přirovnání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…