Jen 23 lidí si přišlo v Chersonu pro ruský pas

13.06.2022 12:43 | Zprávy

Tvrdé boje na Donbasu pokračují. Ukrajincům prý dochází munice a z USA zaznívá, že kvůli tomu mohou ztratit celou Luhanskou oblast. Rusové se v Chersonu snaží rozdávat pasy Ruské federace. Přišlo si pro něj jen 23 lidí. Svět řeší, jak se vyrovnat s hrozící potravinovou krizí, kterou může vyvolat trvající ruská agrese proti Ukrajině. Amnesty International zjistila, že Rusko v Charkově opakovaně použilo kazetové bomby.

Jen 23 lidí si přišlo v Chersonu pro ruský pas
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ruská samohybná houfnice 2S19 Msta-S

Více než stovka ministrů se sešla ke čtyřdennímu jednání na půdě Světové obchodní organizace. Politici mimo jiné řeší otázku, jak čelit hrozící potravinové krizi, kterou může vyvolat probíhající ruská agrese proti Ukrajině. O velkém jednání informuje server Kyiv Post.

Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl na bezpečnostním summitu Shangri-La Dialogue v Singapuru, že imperialistickým choutkám Ruské federace nelze ustupovat. Protože takové choutky každé mocnosti vnáší do světa jen chaos.

„Ujasněme si to: Ruská invaze je projevem, při kterém utlačovatelé šlapou po pravidlech, která nás všechny chrání. Stává se to, když se velké mocnosti rozhodnou, že jejich imperiální choutky jsou důležitější než práva jejich mírumilovných sousedů. A je to náhled na možný svět chaosu a zmatku, ve kterém by nikdo z nás nechtěl žít,“ řekl americký ministr obrany.

Mezitím se Rusové snaží rozdávat v ukrajinském Chersonu ruské pasy, které je díky květnovému rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina snazší získat. Pro ruský pas si podle ruské státní agentury TASS přišlo jen 23 osob.

Na Donbasu, ale i na jihu Ukrajiny, pokračují tvrdé boje. Ukrajinci prosí EU i USA o pomoc. Prý jim dochází dělostřelecké granáty. Platí to minimálně v Mykolajivské oblasti poblíž frontové linie na jihu země, kde regionální gubernátor Vitalij Kim prohlásil, že Rusové mají oproti Ukrajincům k dispozici mnohem více děl i munice.

„Ruská armáda je silnější, má spoustu dělostřelectva a munice. Prozatím je to válka dělostřelectva... a nám došla munice. Pomoc Evropy a Ameriky je velmi, velmi důležitá,“ zdůraznil Vitalij Kim.

Podle deníku Washington Post Rusové v Severodoněcku úspěšně postupují. Velení ukrajinské armády přiznalo, že ruská armáda vytlačila Ukrajince z centra města. Vysoký představitel obrany USA uvedl, že Rusko by mohlo získat kontrolu nad městem do týdne a během několika týdnů ovládnout celou Luhanskou oblast.

Ukrajinci také hlásí, že ruská armáda ostřeluje severodoněckou chemičku, ve které se prý ukrývají stovky vojáků a civilistů. Separatisté hlásící se k Rusku uvedli, že továrna je obklíčena, ale luhanský regionální gubernátor Serhij Hajdaj toto tvrzení odmítl.

Ukrajinský generální prokurátor uvedl, že v Mariupolu, který se momentálně nalézá pod kontrolou ruské armády, bylo zaznamenáno úmrtí dalších 24 dětí, takže potvrzený počet dětí zabitých na Ukrajině od začátku války dosáhl 287.

Nové možné ruské hrůzy vycházejí najevo i v Charkově, největším městě na východě Ukrajiny o velikosti Prahy, který se ruská armáda neúspěšně pokoušela ovládnout. Amnesty International zjistila, že Rusko v Charkově opakovaně použilo kazetové bomby. Ty mohly nad Charkov dopravit raketové systémy nebo ruské letouny.

Nad cílem letoun odhodí kontejner, který se otevře v určité výšce nad zemí a tím uvolní submunici. Submunice tvořená např. malými bombami se rozlétne a při dopadu pokryje poměrně velký prostor.

Vzhledem k ničivosti zbraně se mezinárodní společenství v roce 2008 dohodlo, že kazetová munice bude zakázána. Úmluvu podepsalo na 100 zemí. Ruská federace mezi nimi není.

Ruské velení však tvrdí, že při útoku na Ukrajinu kazetové bomby nepoužívá. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…