ČSSD totiž chce prosadit do koaliční smlouvy ustanovení, které říká, že i prvoinstančně, nepravomocně odsouzená osoba musí rezignovat na post ve vládě. A to se právě týká trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše (ANO).
Zároveň tématem jednání bude také odvolání poslanců SPD z vedoucích pozic ve Sněmovně. V případě, že babišovci nekývnou na všechny požadavky sociálních demokratů, jednání o vládě padne. Tvrdí to alespoň místopředseda ČSSD Roman Onderka.
Stejně tak to potvrdil místopředseda Martin Netolický. „Pokud nebude splněna byť jedna podmínka, tak my jako suverénní politická strana do vlády nepůjdeme,“ sdělil Právu Netolický s tím, že ať se pak ANO s plnou odpovědností opře o extremisty zleva i zprava.
Kromě vyřešení problému odsouzeného člena vlády a odvolání okamurovců z klíčových sněmovních funkcí musí také ANO zaručit, že nebude přehlasovávat ČSSD ve Sněmovně za pomoci KSČM a SPD.
A sociální demokracie má podle Práva již jasno i v tom, kdo by mohl například některé okamurovce nahradit. Poslance SPD Radka Kotena v čele bezpečnostního výboru by například mohl vystřídat exministr vnitra Milan Chovanec.
„Hnutí ANO se musí rozhodnout, s kým chce kooperovat, a s tím pak spolupracovat všude a dávat to najevo. Aby nevznikla koalice v rámci Parlamentu pro hlasování – a vedle toho koalice vládní, exekutivní,“ podotkl pak Netolický s tím, že strana si rozhodně neříká o post místopředsedy Sněmovny po Tomio Okamurovi.
„Máme jednoho, což odpovídá našemu volebnímu výsledku,“ řekl Netolický.
K celé věci se pak pro Právo vyjádřili i okamurovci, kterým se samozřejmě možné změny nelíbí. „Požadavky ze strany ČSSD vůči hnutí ANO budou narůstat v závislosti na ochotě hnutí ANO ustupovat. Pouze politický trouba nevidí cíl těchto požadavků. Je jím faktické ovládnutí a naprostá vydíratelnost hnutí ANO jako vítěze voleb poraženou ČSSD,“ sděluje SPD, jež by v případě, že by ANO s těmito pravidly ČSSD souhlasilo, ukončilo s babišovci veškerou spolupráci.
K požadavkům vůči hnutí ANO se pak vyjádřil v deníku Právo také někdejší poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. Podle něj by strana neměla tlačit vítězné ANO do kouta, chtít odvolávat poslance SPD z funkcí nebo zapomenout na presumpci neviny.
„ČSSD si musí být vědoma toho, kdo vyhrál volby a že si musí klást požadavky, které jsou pro ANO přijatelné, a hnutí netlačit do krizové polohy. Překvapil mě požadavek, aby součástí dohody bylo, že by SPD měla opustit sněmovní funkce. Nepřipadá mi to fér,“ sdělil jasně Jičínský.
V komentářích své stanovisko sdělil i samotný předseda ČSSD Jan Hamáček. „Není pravda, že vše je dojednáno, zbývá to jen hodit na papír, podepsat a hurá do Strakovy akademie. Takový dojem totiž vzniká ve světle některých vyjádření představitelů hnutí ANO, kdy jeden řekne, že by koaliční smlouvu a programové prohlášení chtěli mít do 14 dnů, další prohlásí, že to vše chtějí mít hotové do konce tohoto týdne,“ popsal Hamáček a dodal, že by byla škoda k dohodě nedospět.
„Připomínám ale zároveň, že pokud se nám to podaří, ať už to bude za týden, nebo za měsíc, tak poslední rozhodující slovo budou mít členové ČSSD v referendu,“ uzavřel jasně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef