Komentář držitelky Pulitzerovy ceny a manželky bývalého polského ministra zahraničí Anne Applebaumové v deníku The Washington Post ukazuje, že americké mediální elity se s Donaldem Trumpem v Bílém domě nehodlají jen tak smířit. „Trump je nejméně populárním novým prezidentem za poslední léta. Získal o 3 miliony hlasů méně než jeho soupeř a vyhrál díky masivní podpoře ruských tajných služeb a šíření lží o Obamovi i Clintonové,“ píše v komentáři.
Applebaumová však ve svém rozhořčení a výčitkách neustává ani v dalších pasážích textu. „Cítí se velmi mocným, protože dokázal zvítězit navzdory své nepoctivosti, vulgárnosti, závislosti na sociálních médiích i nedostatku náboženské víry,“ píše americká novinářka, která před dvěma lety vystoupila v Knihovně Václava Havla. „Trump však není zdaleka prvním demagogem, který uspěl díky nabídce neuskutečnitelné národní vize,“ pokračuje.
Dvaapadesátiletá novinářka a autorka celé řady historických publikací z období studené války hledí s obavami na společné paralely vývoje ve Spojených státech a v Evropě. „Také ve Francii, Velké Británii a Německu se snaží politici díky své nacionalistické rétorice získat větší moc. S Trumpem v Bílém domě jejich sebevědomí dále poroste. Ale ještě je nás stále dost těch, kteří odmítáme jeho utopický nacionalismus a výzvy k protekcionismu,“ konstatuje odhodlaně Applebaumová.
Mnohem většího pochopení než v amerických médiích dosáhl Trump na starém kontinentu u své spřízněné duše Nigela Farage, který ještě donedávna působil v čele euroskeptické UKIP. Farage vystoupil na podporu Trumpa v jeho kampani a dokonce se ucházel o pozici britského velvyslance ve Spojených státech. Ve svých včerejších vystoupeních na Sky News i v rádiu LBC Farage konstatoval, že Trumpovo prezidenství je pro Velkou Británii velkým darem.
„Nikoli snad jen v oblasti byznysu, ale vstup Donalda Trumpa do Bílého domu především posílí naši pozici při vyjednávání s Evropskou unií. Do tří měsíců od brexitu bude uzavřena obchodní dohoda mezi Spojenými státy a Velkou Británií,“ uvedl na inauguraci osobně přítomný Farage, který považuje nástup Trumpa za symbol „vzrušujících revolučních změn“ a na svém Twitteru také publikoval fotografii s odlétajícím Obamou v helikoptéře s výmluvným popiskem „Goodbye, Obama“.
Oficiální uvedení Trumpa do prezidentského úřadu vítají i představitelé euroskeptických stran. Geert Wilders novému americkému prezidentu pogratuloval na svém Twitteru a v posledních dnech vyvěsil na svém webu „nizozemskou variantu“ Trumpova oblíbeného sloganu ve znění „Make The Netherlands Great Again“. Včera mimo jiné Trumpovo vítězství Wilders oslavil společně s šéfkou Národní fronty Marine Le Penovou či vůdkyní německé Alternativy pro Německo Frauke Petry při společném setkání v německém městě Mohuč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro