K probíhajícímu jednání Sněmovny se na tiskové konferenci vyjádřili poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou, který oznámil, že spolu s kolegy připravili zásadní návrh, který ukončí zneužívání sociálních dávek.
„Jedná se o zásadní návrh, který ukončí zneužívání sociálních dávek tzv. nepřizpůsobivými a bude je tvrdě v mezích zákona motivovat k řádnému životu,“ konstatoval předseda SPD. Vláda k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko a Okamura si to vyložil tak, že ho i vláda považuje za velmi důležitý. Je prý natolik důležitý, že z něj údajně i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) okopírovala některé body.
„Už i ČSSD si uvědomila, že ten stav, který tady ČSSD už desítky let udržuje, protože spolu s ODS je tato strana nejdéle u vlády, tak tato strana a spolu s ní i další strany tento stav, kdy slušní a řádní a pracující občané doplácejí na ty nepřizpůsobivé, kteří si užívají těch neuvěřitelných výhod, tak že je to potřeba řešit. My jsme rádi, že ty naše návrhy inspirovaly už i vládu,“ uvedl Okamura.
Lidé by pak přestali padat do dluhových pastí.
Návrh představila poslankyně SPD Lucie Šafránková, která uvedla, že SPD chce odebrat dávky pomoci v hmotné nouzi osobám, „které při jejich čerpání porušují zákony a podvádějí úřady a tím pádem v podstatě okrádají své poctivě pracující spoluobčany“.
SPD v prvé řadě navrhuje vyplácet dávky v hmotné nouzi jen těm rodičům, kteří řádně posílají své dítě do posledního povinného ročníku v mateřské školce s tím, že právě tady se děti dobře socializují, integrují se do kolektivu a připraví se na docházku do školy a do budoucího povolání.
Vedle toho chce SPD sebrat dávky lidem, kteří během jejich pobírání porušili režim pracovní neschopnosti.
Pro SPD je prý také nepřijatelné chování těch lidí, kteří pobírají nemocenské dávky řadu let. Podle Šafránkové si takoví lidé mají zažádat o invalidní důchod.
Dávky by sebrala také lidem, kteří práci nemají a nenamáhají se hledat si ji.
Dávka má být odebrána také lidem, kteří znemožní řádnou kontrolu plnění svých povinností zaměstnancům Úřadu práce ČR.
„Ještě bych ráda zdůraznila, že naše navrhovaná opatření nesměřují proti občanům, kteří se dočasně ocitli ve složité sociální situaci. Těm naopak chceme pomoci. Chceme jen odstavit od veřejných zdrojů ty, kteří odmítají pracovat, podvádějí a žijí na úkor svých spoluobčanů,“ uzavřela své vystoupení poslankyně Šafránková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp