„Tohle není Bergamo v březnu, to je Jihlava včera. Zásadní otázka je, kdy začíná ‚starý‘. A kde bude ta hranice za měsíc za dva,“ zhrozil se Kuba nad svědectvím zdravotníka Trnky.
Ten vzhledem k názorům, že koronavirus je jen „chřipečka“, popsal, jak tristní situace, co se týká zdravotní péče o pacienty, v jeho nemocnici aktuálně je.
„V normální dobu ventilujeme na ARO maximálně pět až šest lidí. Dnes v Jihlavě deset ‚covidů‘ na dýchacích přístrojích, jsou po čtrnácti dnech neodpojitelní z ventilace s multiorgánovým selháním. K tomu jsou ventilováni pacienti necovidoví,“ popisuje Trnka.
Některé pacienty nechávají lékaři umírat. „Staré a nemocné nenapojujeme... umírají v klidu na lůžku s opioidy. Rychlost, s jakou přibývají další pacienti s covidem, je cca jeden pacient na plicní ventilaci za jeden a půl dne,“ pokračoval Trnka. Na remdesivir podle kritérií prý dosáhne menší část, schvaluje se centrálně v Brně a kritéria jsou přísná.
„Pracujeme na tři sta procent. Lékař, sestry, zdravotníci, nezdravotníci, management nemocnice. Práce se stává noční můrou. Nebojte se té ‚chřipečky‘, jen počítejme s tím, že pár lidí umře... a nejen starých a nemocných!!!“ zdůrazňuje Trnka.
Na Facebooku pak Trnka posléze objasnil, co přesně mínil tím, že „staré a nemocné nenapojují“, jde o běžnou praxi. „Toto rozhodnutí dělají lékaři dnes a denně i v době necovidové. Jde o pacienty často vysokého věku, kteří se nacházejí v terminálním stadiu onemocnění, další léčba (mimo jiné i umělá plicní ventilace) nevede k záchraně a udržení kvality života. Naopak riziko komplikací, bolestí, diskomfortu a strádání převažuje,“ dodal s tím, že intenzivní léčba není v zájmu pacienta a je v rozporu s etickými principy medicíny.
„K tišení bolesti, dušnosti a diskomfortu se používají opioidy a benzodiazepiny. Covid a zápal plic je jen jednou z možných, ale často smrtících komplikací,“ doplnil Trnka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab