Nedostatek učitelů pro odborné obory z nastupující generace se postupně zvyšuje. "Jedná se o předměty zaměřené na strojírenství či elektrotechniku. Ze všeobecně vzdělávacích předmětů postrádají školy zejména učitele cizích jazyků, matematiky a fyziky," uvedl Moravec.
Nyní na středních školách zřizovaných Jihočeským krajem působí více než 2800 učitelů. K optimálnímu stavu jich chybí asi stovka. Podle analýzy však v horizontu pěti let bude podstav až o 300 pedagogů. Úbytek způsobí fakt, že řada starších učitelů odejde do důchodu.
Podle ředitele českobudějovické střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické Jaroslava Koreše se situace může v nejbližších letech stát neudržitelnou. "Na odborné předměty máme 28 učitelů. Do tří let z nich bude 14 v důchodovém věku. A to už někteří teď v důchodu jsou a přesluhují," uvedl.
Školy podle něj těžko shánějí učitele na odborné předměty proto, že jim nemohou nabídnout odpovídající podmínky. Koreš uvedl, že absolventi vysokých škol s technickým zaměřením raději zamíří do komerční sféry. "Nástupní plat je 26.000 korun. Firmy jim dají mzdu od 40.000 do 70.000 korun," řekl.
Také ostatní regiony postrádají učitele na odborné předměty. "Výjimkou je snad Královéhradecký kraj. Tam krajský úřad mimo běžné mzdy přispívá učitelům na odborné předměty dalších 10.000 korun navíc. To je asi cesta, jak situaci vyřešit," uvedl Koreš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk