Jindrák chce na Hradě klást důraz na vztahy se sousedy a s EU

02.04.2017 16:35 | Zprávy

Nový ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák chce klást důraz zejména na rozvoj vztahů se sousedy a s Evropskou unií. Právě v této oblasti očekává letos intenzivní vývoj, protože se EU musí vypořádat s otázkami migrace i své budoucnosti po odchodu Británie. Do vývoje zasáhnou také podzimní parlamentní volby v Německu a Jindrák věří, že i jeho kontakty jako někdejšího dlouholetého velvyslance v Berlíně mu mohou při řešení situace pomoci.

Jindrák chce na Hradě klást důraz na vztahy se sousedy a s EU
Foto: mzv.cz
Popisek: Diplomat Rudolf Jindrák

Jindrák se v diplomacii věnoval zejména středoevropskému regionu a i z toho důvodu se chce na Hradě soustředit na tuto oblast. Už před svým nástupem do čela zahraničního odboru se na tom dohodl s prezidentem Milošem Zemanem. „Shodli jsme se, že bych se měl věnovat spolupráci se sousedy, evropské spolupráci,“ řekl dnes ČTK. Podílel se i na přípravě návštěvy rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena v Praze, kterou tento týden Hrad oznámil a která by se měla uskutečnit během jara.

Vývoj v Evropské unii bude podle Jindráka v nadcházejících měsících z diplomatického pohledu náročný. „Čekají nás těžká témata v otázce Evropské unie – Brexit, obranná politika, migrace,“ řekl. Pokud by navíc v podzimních německých volbách zvítězil kandidát sociálních demokratů Martin Schulz, lze podle Jindráka čekat, že bude tlačit na rychlejší řešení všech evropských témat.

Vzhledem k tomu, že měsíc po německých volbách se uskuteční i ty české, bude podle Jindráka pro Česko složitější na vývoj reagovat. I kvůli tomu by mohl větší úlohu hrát zahraniční odbor Hradu, který by mohl jednání s Německem a dalšími evropskými partnery koordinovat.

Troufám si tvrdit, že jsme přátelé

Jindrák by v takovém případě mohl využít své kontakty, které v Německu získal. Připomněl, že mezi ně patří i nový prezident Frank-Walter Steinmeier. „Troufám si říct, že jsme přátelé s prezidentem Steinmeierem už od doby, kdy byl poprvé ministrem zahraničí,“ řekl.

Osobních kontaktů chce ale Jindrák využívat i ve vztahu k dalším zemím, v nichž v minulosti působil. V letech 1998 až 2001 byl velvyslancem v Maďarsku. Od roku 2004 zastával místo českého ambasadora ve Vídni a následně v Berlíně. Velvyslanectví v Německu vedl osm let, a stal se tak nejdéle sloužícím českým ambasadorem v Německu.

Jindrák ve funkci ředitele hradního zahraničního odboru nahradil Hynka Kmoníčka, který se stal velvyslancem ve Spojených státech. Kmoníček bude i v novém úřadě radit Zemanovi v zahraničněpolitických otázkách, podle Jindráka by to mělo být zejména v otázkách Blízkého východu a Spojených států. „Samozřejmě to budeme spolu koordinovat,“ řekl o své spolupráci s Kmoníčkem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kocáb se pokusil hájit Fialu. Výsledek neocenil vůbec nikdo

10:05 Kocáb se pokusil hájit Fialu. Výsledek neocenil vůbec nikdo

Kdo může za nebývalou nepopularitu vlády Petra Fialy? Nikoli vláda samotná či média, ale Rusko. Podl…