Evropa se podle Jourové snaží připravit na energetickou krizi. „Děláme maximum. V březnu jsme vydali strategii, se kterou souhlasily všechny státy, měly by zajistit 80% naplnění zásobníků. Připravila se řada dalších opatření, abychom se nemuseli bát zimy, která přijde. A také opatření dlouhodobějšího charakteru. Největší cíl je odstřihnout se od ruských dodávek plynu a ropy,“ uvedla.
Česká vláda chce mít do konce srpna speciální tarif na energie pro slabší domácnosti a některé firmy. Nebylo by jednodušší, aby česká vláda přejala doporučení Evropské komise? „Evropská komise státům navrhla celý vějíř opatření, buď si státy tyto návrhy berou, nebo jsou kreativní a hledají řešení, která lépe vyhovují jejich státnímu systému. Sice tu máme společný trh, ale věci týkající se energetiky a elektřiny jsou závislé hodně na státní politice,“ nechtěla zprvu Jourová postup české vlády v této oblasti více hodnotit.
- Celý pořad najdete ZDE
S řešením energetické krize má vládě ČR pomoci nově navržený tzv. státní obchodník s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Jourová připomíná, že Evropská komise jedním ze svých opatření, která mají zamezit velkým problémům s energiemi v EU, dává možnost dobrovolného společného nákupu energií a dodávek zkapalněného plynu od jiných dodavatelů než je Rusko.
„Očekává se, že jinak by zde mohly být vyšší ceny, pokud by si to dojednávaly jednotlivé státy. Věřím, že si státy dobře propočítávají, jaká varianta je výhodnější a na co si troufnou samy,“ podotkla Jourová s tím, že výhoda velkého nákupu je zde nesporná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.