Podle Evropské komise čelila Evropská unie během koronavirové krize spoustě dezinformací na sociálních sítích. „Evropská komise chce tvrdě bojovat proti dezinformacím, které během koronavirové krize zaplavily nejen sociální sítě. Podle jejich statistik se takových lží a nepravd objevilo na sedm milionů. Především z Ruska a Číny. Unie ale sama přiznává, že půjde o těžký boj,“ zněl začátek reportáže z Událostí 23. června. Dále následovalo několik humanistických citátů Václava Havla, které jsou rozmístěny napříč Bruselem. „Citátů, které na různých prostranstvích či domech mají podle českého centra jediný cíl: je to takový náš příspěvek k diskusi o tom, na jakých hodnotách chceme stavět svět po koronavirové krizi,“ řekla Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra v Bruselu.
Podle Věry Jourové, české eurokomisařky, to byla pravda, co bylo koronavirovou krizí otřeseno. „Asi bychom se neměli bát, že na pravdě opravdu záleží a nejenom v době, kdy máme zdravotní ohrožení, a že bychom se měli vrátit zpátky k uznání toho, že fakta patří všem,“ řekla Jourová. „Podle Evropské komise během koronavirové krize miliony falešných nebo záměrně zavádějících zpráv přicházely hlavně z Ruska a Číny. Objevují se cílené snahy o zpochybnění Evropy řešit celou krizi nebo záměrně zpochybňují třeba očkování,“ pokračovala reportáž. „V době koronaviru může dezinformace zabíjet,“ řekl Josep Borrell, šéf unijní diplomacie. „Evropská unie v této souvislosti mluví dokonce o infodemii, tedy informační pandemii, a chce tlačit na sociální sítě, aby podobné nepravdy tvrdě potlačovaly. Jenže EU si sama uvědomuje, že je velice těžké bojovat s něčím takovým, jako je lež,“ řekl reportér. „Je to velice těžké ji vyvracet v momentu, kdy ten, kdo ji vyrobí, ji okamžitě rozprskne do milionů domácností,“ dodala Jourová. Podle Evropské komise je tedy třeba pracovat na informační vzdělanosti veřejnosti.
Evropská unie kvůli boji s dezinformacemi založila Evropské středisko pro kontrolu digitálních médií (EDMO), jehož úkolem by měla být kontrola faktů. Zde by měli být zaměstnaní akademičtí pracovníci. Ten spustil svoji činnost prvního června, jak informoval například server Euractiv. EDMO bude zkoumat důvody falešných zpráv, jakož i techniky a metody používané v on-line dezinformacích, prostřednictvím cíleného výzkumu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle