„My jsme úplně v šoku z toho, co se děje. My opakovaně posíláme vzkazy, mám samozřejmě mobilní číslo na důležitý lidi, ale většinou neodpovídají. Psali jsme žádosti o různé technické věci, které by mohl vyřídit úředník za pár minut, ale není nic,“ začal zostra Šmucler.
Lékaři se prý proto snaží organizovat si věci sami v Koalici soukromých lékařů a rozložit si pacienty tak, aby neseděli v čekárnách, jen byli ošetřeni a hned zase odešli. Už prý slyšel i řeči o tom, že lékaři, kteří nemají ochranné prostředky, mohou svou ordinaci zavřít, ale když se obrátil na Ministerstvo zdravotnictví s otázkou, jak to tedy je, nedozvěděl se nic určitého.
Navíc představa, že soukromý lékař na měsíc či na dva zavře ordinaci a pak se v klidu vrátí ke své práci, je dost mylná, protože ten lékař musí platit své životní náklady, musí platit i náklady na onu zavřenou ordinaci – a po těch dvou měsících se může dostat do tak velkých problémů, že může čekat možná návštěvu exekutora. V praxi by to tedy prý znamenalo, že v menších městech a na vesnicích lékaři zavřou své ordinace, a už je nikdy neotevřou.
Ráno se proto lékaři chystají očkovat děti, protože bez toho se populace neobejde, a poté budou přijímat pacienty, kteří si předem zavolají. „Čili skončí čekárny,“ uvedl Šmucler.
Host se podivoval také nad tím, že na jedné straně vláda navrhuje lékařům bez roušek zavřít – a na druhé straně nechává ve městech v provozu hromadnou dopravu, která přepraví miliony lidí. „To asi není třeba komentovat,“ poznamenal k tomu Šmucler.
Pro stomatology prý sehnal 90 tisíc respirátorů, ale když se obracel na Ministerstvo zdravotnictví s dotazem, jestli jsou dobré, resp. dostačující, nedozvěděl se nic. „My nemáme odpovědi na e-maily, my nemáme odpovědi na datové schránky,“ kroutil hlavou Šmucler.
To ukazuje, že vláda nepostupuje úplně systematicky. Do některých krajů respirátory dodala, do jiných ne, a v některých krajích se prý stalo to, že je nedistribuovalo vedení samosprávního celku. Kraj Vysočina např. respirátory distribuoval, za což Šmucler děkoval, ale jinde tak vstřícná administrativa nebyla.
Chyba je podle něj už v tom, jak málo lidí rozhoduje a situaci řeší.
„Pan profesor Prymula je naprosto skvělý člověk, má naprosto moji důvěru, mám rád pana ministra zdravotnictví, poslední, co bych chtěl, je nějak ho kritizovat, ale tohle není práce pro dva, pro tři, pro pět lidí,“ upozornil Šmucler.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp