Petr Hladík je od pondělí náměstkem Ministerstva životního prostředí, pravomoci získal takové, aby tento resort mohl de facto řídit. Stalo se tak navzdory prezidentu Miloši Zemanovi, který vůči němu má hned několik výhrad, pro které jej odmítl ministrem životního prostředí v minulém týdnu jmenovat.
Jurečka, pověřený řízením Ministerstva životního prostředí, v pořadu uvedl, že fungování ministerstva se nadále účastní. „Petr Hladík je náměstkem ministerstva, tedy mým náměstkem. Jasně se mu řeklo, že čtu a podepisuji dokumenty pouze já, a jsou věci, které Petr Hladík může v té své agendě za ministra převzít, když mám dovolenou a nejsem na resortu. Pro mě bylo důležité, aby se Petr Hladík, který je zkušený v oblasti životního prostředí, už do té činnosti ministerstva zapojil naplno. Aby už byl součástí vedoucího týmu,“ uvedl Jurečka.
Na dotaz, zda se bude účastnit zahraničních jednání, odpověděl: „Samozřejmě, tam, kde by byla nutnost, aby byla má účast na ministerské úrovni, tam jsem připraven v příštích osmi týdnech tyto věci naplno vykonávat. Ale z hlediska té běžné provozní agendy mi Petr Hladík uleví, protože nebudu muset u některých věcí nutně být, pročítat a podepisovat něco přímo já,“ dodal ministr životního prostředí.
Pokud vláda chtěla mít jednou pro vždy jasno v otázce jmenování ministrů hlavou státu, měla podle některých politologů podat kompetenční žalobu, aby bylo do budoucna jasno, zda prezident smí tímto způsobem jmenování ministrů zdržovat.
Podle Jurečky je ale současné řešení praktické, jelikož vzhledem ke končícímu mandátu hlavy státu není čas. „Kdyby tu byl ale větší časový prostor, alespoň třeba půl roku do konce prezidentského mandátu Miloše Zemana, tak bych jednoznačně usiloval o to, aby jednoznačně byla podána kompetenční žaloba,“ prohlásil Jurečka.
Pokud by nový prezident Petra Hladíka do čela resortu životního prostředí jmenoval, musel by podle něj Ústavní soud řízení zastavit. „Takže k tomu rozhodnutí, které pro budoucnost očekáváme, bychom se stejně nedostali. Takže není to žádné stahování kalhot před brodem, jak se někteří domnívají, ale praktické kroky, které jsme udělali s ohledem na tuto situaci,“ uvedl.
Jedním z důvodů, proč Zeman nechce Hladíka jmenovat, je jeho spojování s kauzou privatizace domů v Brně. Server Seznam Zprávy nyní přinesl další informace o tom, že Hladík v době svého působení na brněnském magistrátu lobboval za zájmy podnikatele, od něhož koupil dům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab