K Radě ČT míří stížnost na radního Šarapatku. Má zastupovat občany, přitom je označuje za „šílence“ a „proruské hnidy“

18.11.2018 16:58 | Zprávy

Zdeněk Šarapatka je zástupcem veřejnosti, který má jako člen Rady České televize kontrolovat činnost veřejnoprávních redaktorů. Jeho vystoupení na sociálních sítích ale ukazují, že roli zástupce veřejnosti a „kontrolora“ ČT si vykládá značně svérázně.

K Radě ČT míří stížnost na radního Šarapatku. Má zastupovat občany, přitom je označuje za „šílence“ a „proruské hnidy“
Foto: Facebook.com
Popisek: Zdeněk Šarapatka s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem

Zákon o České televizi ustanovuje Radu ČT jako orgán, jehož prostřednictvím má veřejnost, financující veřejnoprávní televizi prostřednictvím koncesionářských poplatků, uplatňovat své právo na kontrolu činnosti České televize.

Někteří radní si ale nejspíš svoji roli zástupce veřejnosti vykládají po svém. Například radní Zdeněk Šarapatka zvolený do tohoto kontrolního orgánu poslanci v roce 2015.

Na svém Facebooku se v minulém týdnu rozepsal velmi nepěkně o občanech, kteří mají tolik drzosti a využívají svého práva podat k radě stížnost. Šarapatku rozčílily stížnosti na „kriticky pravdivou publicistiku“ v pořadu Nory Fridrichové 168 hodin a rovněž na Wollnerovy Reportéry ČT.

Lidi, kteří si na tyto pořady stěžují, popsal radní Šarapatka jako „šílence, reinkarnované odněkud ze sedmdesátek“ a „proruské hnidy“. Následně si postěžoval, že těmto lidem „úměrně kolaboraci hlavy státu a agresivitě bolševických papalášů včetně Bureše“ roste sebevědomí.

Následně pohrozil poslancům, kteří právě projednávají výroční zprávu o ČT, že pokud ji neschválí, bude vědět, proč se to stalo.

„Navzdory jejich vytrvalosti, intenzitě útoků a současné politické přesile nás nikdy neumlčí, leda zase v kriminálech, nebo – po putinovsku – kulkou do zad,“ vzkazuje občanům, které v radě zastupuje, dále.

„Z ČT nesmí být Rossija 24 nebo Russija Today či další z divizí Mafry, svoboda slova nesmí umřít! Jsem na vás fakt pyšnej, kolegové,“ vzkázal nakonec redaktorům ČT, které má ve své funkci nezávisle kontrolovat.

Tím ale Šarapatkova „jízda“ na sociální síti neskončila. V sobotu se věnoval komentování aktuálního dění a velmi jej rozčílilo, že policie vyšetřuje vyhození květin od předsedy vlády a místopředsedy Poslanecké sněmovny. „Zatímco vyšetřování Čapího hnízda hnije roky, kytky od Bureše a Pitomia, se kterými se oba pro strach z odporu vplížili pozdě v noci na Národní třídu a které občané vyhodili i s tou od ruského švába do koše, řeší policie okamžitě,“ rozčiloval se.

„Na pugét od Bureše pak na ČT24 nereaguje nikdo menší, než (sic!) osobně policejní plukovník a mluvčí Hulan. Deja vu: ‚Republiku si rozvracet nedáme!‘“ uzavřel svůj příspěvek.

Vyjadřování zástupce veřejnosti v televizní radě nemile překvapilo jednoho z koncesionářů, který se rozhodl na Šarapatku podat stížnost, kterou ParlamentníListy.cz mají k dispozici.

„Vyjadřovat veřejně na odiv tak flagrantní neúctu k jisté části naší společnosti  a politikům se neslučuje s posláním člena Rady České televize,“ píše radním. Pokud pan Šarapatka dává veřejně najevo takové názory včetně pohrdání institutem stížnosti Radě ČT, je prý velmi sporné, jak může při posuzování těchto stížností postupovat objektivně a nezávisle.

Na pováženou jsou podle něj i útoky na některá soukromá média, zejména TV Barrandov včetně posměšného označování jejího ředitele Jaromíra Soukupa slovem „slintoš“, čímž podle něj zpochybňuje ústavně garantovanou svobodu slova.

„Člen Rady České televize přece nemůže ani na sociálních sítích vystupovat jako agresivní aktivista, který používá slovník ze třetí cenové. Takové jednání potom vrhá stín na celou radu a vzbuzuje pochybnosti nad její důvěryhodností a schopností plnit své poslání,“ píše dále radním. Proto je žádá, aby se chováním člena rady Zdeňka Šarapatky zabývali.

Ke stížnosti přiložil i další „perly“ z Facebooku radního Šarapatky, například jeho souhlas s označením části veřejnosti za „připosrané chudáky“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…