K čemu to bylo? Ani Ukrajinci nevidí smysl vpádu do Ruska

23.03.2025 8:10 | Zprávy

V srpnu 2024 vstoupili ukrajinští vojáci do ruské Kurské oblasti. Ukrajinský prezident Zelenskyj tvrdil, že část obsazeného kurského území bude možné využít jako vyjednávací kartu v mírových rozhovorech s Ruskem. Jenže teď se Ukrajinci z Kurské oblasti stahují a Ukrajinci se podle agentury Reuters ptají, zda tato operace k něčemu byla. K tomu se připravuje další kolo vyjednávání v Saúdské Arábii. A otázka je, zda to k něčemu bude.

K čemu to bylo? Ani Ukrajinci nevidí smysl vpádu do Ruska
Foto: Repro YouTube
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

Marija Panková je jedna z mladých žen, která v ukrajinské kurské oblasti ztratila přítele. Byl jím Pavlo Humenijuk, ženista 47. ukrajinské brigády Magur, který se v prosinci ztratil. Dodnes se neví, zda je mrtvý, či živý a v zajetí. Pětadvacetiletá Panková se podle agentury Reuters domnívá, že cena za riskantní vpád Ukrajiny do Ruska byla možná příliš vysoká. Tento názor sdílí mnoho dalších lidí na Ukrajině, zejména poté, co se vojáci tento měsíc po týdnech těžkých bojů stáhli z většiny Kurska.

„Jen si nejsem jistá, jestli to za to stálo,“ řekla a po tváři jí v tu chvíli stékaly velké slzy, když mluvila o svém pohřešovaném příteli. S tím sdílela lásku k pěší turistice v ukrajinských horách. „Nejsme vetřelci. Jen potřebujeme zpět naše území, to ruské nepotřebujeme.“

Generální štáb ukrajinské armády tvrdí, že Kurská operace měla smysl, protože splnila většinu cílů, které splnit měla. Zaprvé zaměstnala ruské síly, které nemohly útočné operace rozvíjet na dalších úsecích fronty s takovou silou jako před ukrajinským útokem ze srpna 2024. A pak také částečně ochránila ukrajinskou oblast Sumy, která s ruskou Kursku oblastí sousedí.

Vedle toho prý také operace posílila morálku ukrajinského obyvatelstva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Co říkáte na to, s čím OPĚT přichází vaši bývalí spojenci?

Český rozhlas upozornil na to, že resorty MV a MPO, vedené ministry za STAN, přišly s návrhem novely “šmírovací” legislativy. Od poloviny roku 2025 se mají sbírat nejen údaje o tom, že byl uživatel na internetu (tj.odkud) a jak dlouho, ale i “cílové” IP adresy. A jste se STAN za jedno, co se týká to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dokud se Ukrajinci nezačnou ptát,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 23.03.2025 8:55:31
k čemu jim byl Majdan, od kterého všechno neštěstí povstalo, tak se nikdy nedoberou žádného zlepšení. Tam se poprvé začalo střílet do lidí, tam se k moci dostali ti největší zločinci, tam ty Nulandové, Schwarzenbergové a spousta dalších založili zničení Ukrajiny a jejích obyvatel. Často říkáme, že by to sami Ukrajinci neměli trpět, a že si za to vlastně Ukrajinci mohou sami. To je ale poměrně pokrytecký a přezíravý postoj, protože ani my nejsme schopni si sami vyřešit fakt, že i u nás je řada podobných znaků, které dovedly Ukrajinu tam, kde se nachází dnes. Státní moc mají stoprocentně v rukou proválečné struktury. Nenávist vůči Rusku dosáhla patologických rozměrů. Právní systém se mění před očima směrem k totalitním praktikám. Část společnosti je ochotna vyměnit budoucnost za zbrojení na dluh. A našel bych ještě víc podobností, a přitom nejsme schopni, stejně jako Ukrajinci, tomu zabránit. Naše štěstí je, že nikoho nezajímáme, protože nejsme ani tak velcí jako Ukrajina, ani nejsme na hranici s Ruskem, ani nejsme vybráni jako nástupní prostor k útoku na Rusko. Pokud bychom byli ve stejné pozici jako Ukrajina, už by se tu střílelo rovněž. O tom jsem přesvědčen.

|  21 |  0

Další články z rubriky

Video s Bobošíkovou se objevilo, kde nemělo a vzbudilo rozruch

13:14 Video s Bobošíkovou se objevilo, kde nemělo a vzbudilo rozruch

Známý redaktor serveru Aktuálně.cz Radek Bartoníček se rozhodl vyzpovídat Janu Bobošíkovou, známou p…