Na úřady práce se nechává zapsat čím dál víc patnáctiletých chlapců a dívek. Leckdy mají „vzor“ u svých rodičů. A tak přichází politici s návrhy, co s tím.
Podle Drahomíry Miklošové, místopředsedkyně ODS a starostky Obrnic na Mostecku, není jiná cesta, než odebrat sociální dávky rodinám, které dovolí, aby jejich patnáctileté dítě skončilo na podpoře a nešlo dál do školy.
„Rodiče častokrát odrazují děti od toho, aby se dál vzdělávaly, a nutí je jít na úřad práce. Těch dětí je čím dál tím víc a je to skutečně velký problém. Práce v tom regionu je, a přesto nikdo nechce pracovat. Já se jen ptám, jak můžeme tuto situaci řešit,“ řekla Miklošová.
S jiným návrhem poté přišel ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Ten by upřel čerstvým absolventům základní školy právo na dávky, rodiny jako takové by ale netrestal. „Jde o to, stanovit jim nějaký osobní plán, který by tyto osoby mohly plnit, aby měly na dávky nárok. Především by měly pokračovat ve vzdělávání,“ řekl Dienstbier. Podle něj je nutná spolupráce úřadu práce se školskými zařízeními.
„Byla bych pro prodloužení povinné školní docházky do osmnácti let, jako je to v Bavorsku,“ uvedla řešení ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Sama prý již takovouto legislativní úpravu zmínila v debatě s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef