Atmosféru onoho dne a dní následujících barvitě zachytil Václav Havel ve strojopisné reportáži, o níž se domníval, že byla nenávratně ztracena. "O prvních dnech Charty, svém zatčení a prvním věznění jsem po svém návratu napsal asi stostránkovou reportáž, někam jsem ji ukryl a už dávno nevím, kde je. Třeba ji někdy najdu," uvádí se v Dálkovém výslechu, tedy v rozhovorech, které Havel vedl s Karlem Hvížďalou v polovině 80. let.
Text před několika málo týdny objevil v Urbánkově pozůstalosti jeho vnuk David Dušek a poskytl jej Knihovně Václava Havla k vydání. Jelikož jde pouze o část, první kapitolu, rozhodla se ho knihovna zveřejnit formou faksimile jako neprodejný tisk v nákladu 500 číslovaných exemplářů. Tato unikátní publikace nazvaná Případ CH77 - I. Přepadení bude na pátečním happeningu slavnostně pokřtěna.
Dušek v Urbánkově pozůstalosti našel před dvěma lety také Havlův deník zachycující několik měsíců jeho života následujících po zveřejnění Charty 77, které strávil ve vazbě a o nichž dlouho neměl nikdo ponětí. Havel se o nich nikde nezmiňoval a ani v rozhovorech s nejbližšími se ke své vězeňské zkušenosti příliš nevracel. Editoři jeho díla útržkovité zápisky považují za nejniternější a nejintimnější písemnou výpověď dramatika a bývalého českého prezidenta. Faksimile deníků letos vydala také Knihovna Václava Havla.
Připomínka výročí Charty 77 bude pokračovat v sobotu 7. ledna, kdy se v paláci Lucerna uskuteční konference signatářů prohlášení nazvaná Charta vlastníma očima. Celodenní program je rozdělen do čtyř sekcí, budou se zabývat zdroji Charty, vztahem Charty a samizdatu, Charty a zahraničí, poslední sekce má název Charta a dějiny. Vystoupí na ní Dana Němcová, Daniel Kroupa, Martin Palouš, Anna Šabatová, František Janouch či Petr Pithart.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk