KDU-ČSL tuší naději? Zdechovský napsal, jak uspět v Čechách

24.10.2019 10:37 | Zprávy

Europoslanec Tomáš Zdechovský se jal bránit rakouského kancléře Sebastiana Kurze. Tolik lidí se mu smálo, a on jim všem nakonec vytřel zrak. Zevrubně popsal, proč se Kurzovi daří, přestože je představitelem tzv. tradiční strany. Především prý Kurz vyrazil do ulic měst a vesnic mezi lidi.

KDU-ČSL tuší naději? Zdechovský napsal, jak uspět v Čechách
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

Když mladý šéf rakouských lidovců vstoupil do koalice s krajně pravicovými rakouskými Svobodnými, řada komentátorů předpovídala, že to jeho politickou kariéru pohřbí. Ale nestalo se tak. Kurz drtivě vyhrál i další volby. Zdechovský Kurze popsal jako charismatického mladého muže, který jako politik srší energií, a voliči to oceňují. Kurzovi se daří i navzdory tomu, že je představitelem tradiční strany. Ve většině zemí tradiční strany nejsou právě nejpopulárnější.

Co bylo tajemstvím celého úspěchu strany kromě přítomnosti mladého a charismatického lídra, o němž bylo zvláště před volbami v roce 2017 slyšet úplně všude? Především je třeba zdůraznit, že k úspěchu strany zdaleka nestačila jen výrazná změna sebeprezentace a vizuálu, kdy lidovci začali vystupovat jako „Die Neue Volkspartei“ (Nová lidová strana) a z tradiční černé barvy přešli na mnohem optimističtější tyrkysovou. Kurz se pustil do osobní kampaně, která v řadě míst, kde popularita lidovců padala dolů, vrátila preference zpět na dvacet a více procent,“ napsal Zdechovský na blogu iDNES.cz.

To, že vyrazil mezi lidi, bylo podle Zdechovského základem úspěchu Sebastiana Kurze. Dozvěděl se, co voliče trápí, přizpůsobil tomu program strany, nabídl řešení těchto problémů a vyhrál volby. Krajně pravicové Svobodné tím vytlačil na vedlejší kolej.

„Samozřejmě, že si přitom vyslechl slova, jak je také populista, když mluví o problémech, o nichž předtím mluvili jen extremisté. I česká, slovenská, německá a britská média byla plná toho, jak s ním upadá politická kultura: kluzký populismus – smutek Evropy. Jak už jsem ale naznačil, on nesliboval žádné rychlé líbivé výsledky přes noc, jen nedělal, že neslyší přání lidí, a nedržel se jen nějaké své uzavřené bubliny odtržené od reality. Šel mezi lidi, zjišťoval, co je trápí, a začal o těchto problémech mluvit. Přinesl hodnotovou politiku, která ale reflektovala přání skutečných lidí,“ podotkl lidovecký europoslanec.

Rakouští lidovci prý udělali ještě jednu důležitou věc. Uvěřili, že se z Kurzem strana opravdu mění, a do voleb šli s velkým zápalem. Úspěch celé strany tak zdaleka nestál na jediném člověku.

Z toho by si prý lidovci měli do budoucna vzít příklad.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

4:44 Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

Konec financování těm, kdo kádrují stránky. V USA končí éra, kdy americké instituce mohly sponzorova…