Nástroj NewsGuard, který slouží jako rozšíření pro prohlížeč Microsoft Edge, zobrazuje hodnocení důvěryhodnosti pro více než 7500 zpravodajských a informačních webů a hodnocení zpravodajských webů se uživatelům zobrazuje ve formě štítků, uvádějících, zda daný web „nezveřejní opakovaně nepravdivý obsah“, „shromažďuje a prezentuje informace zodpovědně“ či se „vyhýbá se klamným titulkům“, což se má odvíjet na bodovém hodnocení od nuly do stovky.
Jak však pro server RealClear Wire popsal novinář Lee Fang, na takovéto hodnocení největších světových zpravodajských webů se dá pohlížet jako na dosti subjektivní, jelikož se mezi nejvíce důvěryhodné weby zařadil se 100 % odhodnocením například The New York Times, který přitom přinášel v minulosti nepravdivé zprávy například v rámci kauzy Russiagate o spiknutí amerického exprezidenta Donalda Trumpa s Ruskem. Informace z anonymních zdrojů byl později novinářským matadorem Bobem Woodwardem, který se proslavil jako jeden z autorů odhalení Watergate, ohodnocen coby „podvod na čtenářích a divácích“. Ohodnocení New York Times to však nikterak nesrazilo.
Fang upozornil, že nízká hodnocení naopak získávaly weby „s antiestablishmentovým zaměřením“ a společnost NewsGuard usiluje o to, aby se její hodnocení webu stalo stěžejní i v knihovnách, akademických centrech, portálech pro agregaci zpráv a u poskytovatelů internetových služeb či v rámci dalších produktů pro sociální média a inzerci. Právě skrze nástroje BrandGuard od této společnosti jsou také shromažďovány seznamy webů, u nichž je pak inzerentům doporučováno, aby se jim vyhnuly a neumísťovaly na ně svou reklamu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Radek Kotas