Podle Kalouska je Babišův dokument v rozporu s tím, co doposud hlásal. „Jak z přiloženého grafu vyplývá, ministr financí nechce šetřit, chce zadlužovat zemi rychleji a na mezinárodní závazky kašle,“ uvedl exministr financí ve svém článku.
Sobotkova vláda těžce prosazené úspory nezodpovědně promrhá
Prvním paradoxem je údajně růst strukturálního deficitu z 0,3 procenta HDP na 1,3 procenta v roce 2014. Strukturální deficit v zásadě ukazuje, jak se vláda hodlá zadlužovat. Hospodářský cyklus zde přitom nehraje roli.
Kalousek připomíná, že se vládě Petra Nečase (ODS) dařilo zlepšovat hospodaření státu. „Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) a Andreje Babiše (ANO) tyto těžce prosazené úspory nezodpovědně promrhá navzdory mírnému hospodářskému růstu. Sama to přiznává ve svém oficiálním dokumentu,“ vyčítá někdejší šéf státní kasy.
Celý článek ZDE.
Dalším paradoxem je podle Kalouska připojení k evropskému fiskálnímu paktu. Sobotkova a Babišova vláda ale nyní do Bruselu posílá dokument, ve kterém tvrdí, že se bude chovat opačně. Poslanci vládní koalice zamítli dluhovou brzdu ve formě finanční ústavy. Mělo by také docházet ke snižování strukturálního deficitu, aby se stabilizoval pod jedním procentem HDP. Ani tomu ale Kalousek nevěří.
Z cizích peněz se dobře rozdává. Nečasově vládě se dařilo šetřit
Kalousek také upozornil, že za vlády TOP 09 se podařilo poprvé od 90. let snížit státní dluh. To přispělo k růstu důvěry v České republice ze strany finančních trhů. Ušetřily se tak desítky miliard na úrokových nákladech. Současná vláda ale bude pokračovat ve zvyšování strukturálního salda. Trhy ji pak mohou potrestat růstem nákladů.
„Z cizích peněz se dobře rozdává a vládní představitelé to vědí. Prostor pro rozdávání peněz jim vytvořila Nečasova vláda, kterou voliči potrestali za nepopulární úspory,“ uzavírá Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe