Kalousek: Zvyšovat platy poslancům? To je špatný nápad

29.05.2011 6:11 | Zprávy

Kalousek chápe znechucení národa z Nečasovy vlády a bující korupce. Věří však, že se obraz kabinetu ještě podaří napravit. Dojde ke zdanění hazardu, reformy se ukážou jako prospěšné a koalice se udrží pohromadě. Ve spojitosti s Věcmi veřejnými ovšem rezolutně odmítá, že by v TOP 09 hrál podobnou roli jako Vít Bárta u VV.

Kalousek: Zvyšovat platy poslancům? To je špatný nápad

V době, kdy česká vláda na jedné straně šetří, kde může, a na straně druhé zvyšuje poplatky u lékaře či DPH, přichází část poslanců s návrhem, že by si chtěli měsíčně přijít až na dvě stě třicet tisíc korun.

Ministr financí Kalousek rezolutně prohlašuje, že on s nápadem na tak vysoký poslanecký plat rozhodně nesouhlasí a dodává, že za "Topku" tento návrh nejspíš nepodpoří vůbec nikdo. Proč se tento návrh ve sněmovně objevil, ministr fnetuší, uvedl v rozhovoru deníku Právo.

Související: Čtvrt milionu, plat poslance. Ptali jsme se autora návrhu z ODS


„To se musíte zeptat těch poslanců, kteří návrh podali. Podle mne osobně je to velmi nešťastný nápad, u kterého nikdo nemůže čekat, že ho podpořím. Nemyslím si ani, že by proto byli poslanci z mé strany, TOP 09. Ale sněmovna je suverén a může všechno," vysvětluje Kalousek.

Přiznal to i Kalousek, v boji s korupcí vláda zaostává

Pro server ParlamentníListy.cz již dříve řada politiků přiznala, že v boji s korupcí vláda zaostává. Teď to přiznal i sám Kalousek, když prohlásil, že chápe neochotu lidí k obětem v situaci, kdy kolem sebe rozkrádání a korupci bez následného trestu.

Nepřehlédněte: Poprvé černé na bílém: Korupci nezvládneme. Vaše vláda


„Řekněte to natvrdo - lidé ztrácejí ochotu k obětem, když vidí, že se bezostyšně krade. To je pravdivý, strašlivý argument. Nedá se s tím dělat nic jiného, než se s tím porvat, dávat věrohodné důkazy, že s tím jako vláda bojujete a nejen o tom žvaníte, tady má současná vláda dluh," uznává ministr financí.

V oblasti důchodové reformy Kalousek trvá na tom, že z dlouhodobého hlediska občanům pomůže, protože se díky reformám nedostaneme do situace, kdy by česká vláda musela žádat o mezinárodní finanční pomoc. Každá taková pomoc je totiž podmíněna mnohem drakoničtějšími opatřeními, než tím, co teď připravuje kabinet Petra Nečase.

K tématu: Podaří se omezit hazard? S vládou tentokrát souhlasí i ČSSD


„Když se podaří reformy oddálit, tak jednou ty (sociální) otřesy přijdou. Jako ministr jsem se zúčastnil zasedání, kde se řešila finanční pomoc Portugalsku. Pomoc bylo možné uvolnit pouze poté, co tamní vláda společnými hlasy pravice a levice zvýšila DPH, spotřební daně, snížila důchody a zmrazila platy ve veřejné správě," vypočítává hrůzy Kalousek.

Související: Odbory: Reformy jsou špatné, přistoupíme k razantním akcím

Aby se jim vyhnul, počítá první místopředseda TOP 09 i se zdaněním hazardu. Poslední den měsíce května do připomínkového řízení zamíří novela zákona o dani z příjmu a v té je část věnována i hazardu. Mohla by být zavedena zvláštní daň ve výši dvaceti procent, i když přesné parametry nelze přesně říci přede definitivní uzavřením diskuse.

John a Bárta jako Schwarzenberg a Kalousek?

Předseda nejmenší vládní strany nedávno přirovnal svůj vztah k Vítu Bártovi ke vztahu, který mezi sebou mají Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek. První místopředseda TOP 09 se však tomuto přirovnání rezolutně brání.

Dále čtěte: John: Nechci mít nic společného s touto vládou


„To je přirovnání, které nelze použít. Já jsem zaprvé první místopředseda strany a v rozhodujících otázkách jsem skutečně dvojka. Karel Schwarzenberg je pro nás skutečná autorita. Já jsem TOP 09 zakládal a je to moje dítě, ale zakládal jsem ji jako standardní politickou stranu, a to proto, že jsem politik a nic jiného neumím. Kdybych byl podnikatel a vlastník bezpečnostní agentury, tak bych ji budoval jinak, protože bych nic jiného neuměl, vymezuje se Kalousek vůči VV.

Navzdory svým kritickým názorům na nejmenší vládní stranu si Kalousek umí představit pokračování vládní koalice a to i v situaci, kdy v kabinetu nezasedne předseda strany VV John. Jak Kalousek připomněl, sám tuto situaci zažil v dobách vlády ČSSD na počátku tohoto desetiletí. Lidovci tehdy sice seděli v koalici se socialisty, ale sám Kalousek jako jejich tehdejší předseda nebyl členem vlády.


Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …