Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí oznámil, jak vláda nahradí mimořádnou valorizaci, jejíž zrušení i přes obstrukce opozice kontroverzně prosadila začátkem března.
„Mechanismus mimořádných valorizací bude nahrazen tzv. dočasným příspěvkem, který nám po dobu toho roku, kdy dojde k růstu cen, pomůže zastabilizovat tu situaci u seniorů tak, aby především ti s nízkými důchody nemuseli být vystavováni sociálně tíživé situaci a nemuseli čekat na řádné zvýšení,“ uvedl Jurečka na tiskové konferenci s tím, že polovina bude tvořena fixní částkou stejnou pro všechny a v druhé půlce bude zachována zásluhová část.
Bývalý poslanec Miroslav Kalousek rozhodnutí kvituje, jen podle něj mělo přijít mnohem dříve, než se valorizační spirála rozjela. „Je to asi nepopulární, ale bez pochyby naprosto nezbytný krok. Mám k němu jen jednu zásadní připomínku: Má téměř rok zpoždění. A ten rok bude sakra drahý letos i dlouhou řadu dalších let,“ uvedl Kalousek na twitteru.
Je to asi nepopulární, ale bez pochyby naprosto nezbytný krok. Mám k němu jen jednu zásadní připomínku: Má téměř rok zpoždění. A ten rok bude sakra drahý letos i dlouhou řadu dalších let. https://t.co/evwV7FuHyO
— Miroslav Kalousek???????? (@kalousekm) April 17, 2023
Kritikům z opozičních lavic vzkázal, že sami za svých 8 let vlády žádnou reformu nepředstavili, tak ať teď mlčí. „Hnutí ANO kritizuje návrhy Mariana Jurečky. K tomu je třeba říct: Za 8 let ve vládě navzdory slibům nepředložilo žádnou reformu. Všechny kroky, které v penzích učinilo, vedly k větším výdajům a destabilizaci systému. Neudělali jediné stabilizační opatření. Tak ať teď, proboha, mlčí,“ vzkázal Kalousek.
Hnutí ANO kritizuje návrhy @MJureka. K tomu je třeba říct: Za 8 let ve vládě navzdory slibům nepředložilo žádnou reformu. Všechny kroky, které v penzích učinilo, vedly k větším výdajům a destabilizaci systému. Neudělali jediné stabilizační opatření. Tak ať teď, proboha, mlčí.
— Miroslav Kalousek???????? (@kalousekm) April 18, 2023
Bývalý ministr financí, který zastával přísnou fiskální politiku v době ekonomické krize po roce 2008 navíc vládě poradil, aby na výdajové straně rozpočtu našla další škrty minimálně v hodnotě 100 miliard korun. Reagoval tím na příspěvek ekonomky Heleny Horské, podle níž se dá zkrotit inflace jen masivními fiskálními škrty.
„Jak s úspěchem zkrotit dvoucifernou inflaci? Dle studie cca 200 globálních epizod s inflací okolo 20 % z dílny maďarské centrální banky (paradox, že) jen v 1/4 případů se inflace během 1 roku vrátila trvale pod 10 %. Základem úspěchu byly mj. fiskální škrty v rozsahu 1–1,5 %HDP,“ uvedla Horská na twiteru.
„Říkám to stále: Na výdajové straně lze škrtnout 100 mld., aniž by byl porušen sociální smír. Je to naopak nezbytné, chceme-li se rychle rozloučit s inflací, která sociální smír ohrožuje,“ souhlasil Kalousek.
Říkám to stále: Na výdajové straně lze škrtnout 100 mld., aniž by byl porušen sociální smír. Je to naopak nezbytné, chceme-li se rychle rozloučit s inflací, která sociální smír ohrožuje. https://t.co/q63Miu0E1X
— Miroslav Kalousek???????? (@kalousekm) April 18, 2023
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma