Kalousek věří, že co lidovci pomáhali prosadit, pomohou i zrušit. Delegáty sjezdu také rozesmál

27.05.2017 13:45 | Zprávy

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek věří, že lidovci jsou pragmatičtí a pokud se to bude hodit, pomohou v budoucnu zrušit opatření, která jako členové vládní koalice pomáhali prosadit. Kalousek to uvedl ve svém projevu na celostátním sjezdu KDU-ČSL, kde vystoupil jako host. Delegáty sjezdu Kalousek pobavil, když s ironií připomněl své dlouholeté působení v partaji, z níž odešel kvůli vnitrostranickým neshodám. Informuje o tom ČTK.

Kalousek věří, že co lidovci pomáhali prosadit, pomohou i zrušit. Delegáty sjezdu také rozesmál
Foto: Hans Štembera
Popisek: TOP 09 představila svou Vizi 2030. V tomto roce by ráda například viděla již zavedené euro nebo stejnou životní úroveň jako v sousedním Německu

Kalousek vytkl lidovcům, že se v koalici s hnutím ANO a ČSSD podíleli na „utahování šroubů“ v české společnosti. „Mám na mysli i zákony, které omezují občanskou svobodu a zvyšují kontrolu a dohled státu nad občanem. Mám tím na mysli i prolomení některých ústavních svobod, jako svobody shromažďovací a domovní svobody,“ řekl Kalousek.

Vzápětí dodal, že pro TOP 09 je do budoucna nadějí flexibilita lidovců. „Pokládáme vás za natolik flexibilní a pragmatický subjekt, který – bude-li to pokládat za výhodné a prospěšné – bude pomáhat tyto šrouby povolovat stejně aktivně, jako je aktivně pomáhal utahovat,“ podotkl Kalousek. U některých delegátů poznámka vyvolala nelibost a sál rozladěně zašuměl.

Kalousek byl v letech 2003-2006 předsedou KDU-ČSL. Za lidovce byl do Sněmovny poprvé zvolen v roce 1998. V roce 2009 Kalousek po 25 letech KDU-ČSL kvůli vnitrostranickým sporům opustil a společně s Karlem Schwarzenbergem založil stranu TOP 09.

V úvodu svého projevu Kalousek svou minulost u lidovců připomněl. Použil i oslovení „bratři a sestry“, jímž se straníci běžně titulují. „Je to již jedenáctý sjezd KDU-ČSL, kterého mám tu čest se osobně zúčastnit,“ řekl. Narážkou předseda TOP 09 některé delegáty rozesmál.

Podobně jako další hosté sjezdu Kalousek hovořil o významu podzimních voleb. Podle něj jsou nejdůležitější od roku 1990. „Rozhodnou o tom, zda zůstaneme společností s plnohodnotnou liberální demokracií, nebo zda se vydáme cestou demokracie spíše formální, s výraznými autokratickými a oligarchickými prvky,“ uvedl Kalousek.

Dodal, že o budoucím směřování země se nebude rozhodovat pouze u volebních uren. „O dalším vývoji totiž nerozhodnou jenom aktuální volební výsledky, ale i naše dlouhodobé priority a strategie povolebního vyjednávání,“ prohlásil Kalousek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

13:03 Drulák před lidmi o Bekově reformě: Korporáty potřebují otroky. Asie si nás namaže na chleba

Korporáty potřebují otroky, nikoliv svobodně přemýšlející lidi s logickým myšlením. Pro vazalský stá…