Zkonkretizovali i náklady. Podle nich by zřízení a první rok provozu útvaru stát stálo ne více než 70 milionů korun. Jako inspirace jim posloužilo například Slovensko, kde takový útvar revizí veřejných rozpočtů ušetřil státu víc, než kolik stál jeho provoz. „Pouze v oboru zdravotnictví identifikoval v roce 2017 možné úspory 363 milionů eur, z nichž 174 milionů eur se ministr zdravotnictví zavázal realizovat již v prvním roce po skončení analýzy,“ konkretizovali s tím, že prý také zachránil značné veřejné prostředky poukazem na nehospodárnost PPP projektů na výstavbu nemocnice či dálnice. Podle nich to povede k ukončení zbytečného plýtvání státního rozpočtu a zbytečnou byrokratizaci.
Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka musí být rozhodování ve státě založené na práci s daty. Předseda sněmovního klubu Pirátů Jakub Michálek zase doplnil, že Česko disponuje skvělými experty se světovým či evropským rozhledem. Podle něj je dobré převzít věci, které se jinde osvědčily. Uvedl pak, že chtějí přizvat k práci odborníky a nechat je pracovat na řešení prioritních problémů. Odkázal pak především k dotacím na solární elektrárny, neekologické přimíchávání biopaliv, nový trestní zákoník, který kvůli prodloužení trestů zaplnil pět nových věznic, či neřešené problémy center měst s turistickým ruchem.
V podobném duchu vede i pirátský politik a primátor Zdeněk Hřib hlavní město Prahu. Hřib totiž za svou éru zaměstává takových poradců jako nikdo jiný před ním. Novináři zjistili, že měsíčně za ně magistrát platí půl milionu korun. Podle Hřiba je to „v rámci nastavený standardů“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.