Kam zmizely miliardy z tunelu Blanka? Panama Papers ukazují na daňové ráje

13.05.2016 21:50 | Zprávy

V České republice se projevují první reálné dopady kauzy Panama Papers, která odhaluje, kdo si své příjmy umisťuje do daňových rájů. Podle pátečních Lidových novin se ukazuje, že tam mohly končit i peníze ze stavby tunelu Blanka. Ne právě malé peníze. Roli v tom prý hraje i majitel hokejové Sparty Petr Speychal. Ten označuje policejní vyšetřování za šikanu.

Kam zmizely miliardy z tunelu Blanka? Panama Papers ukazují na daňové ráje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Inu uvidíme, jak se otevřením Blanky změní dopravní situace v Praze. Doufejme, že za to stál

Policie si došla pro materiály do firmy ČKD DIZ, která se podílela na stavbě tunelového komplexu Blanka. Tu ovládá Petr Speychal, mimo jiné vlastník hokejové Sparty. „Policie se totiž dle zdrojů LN zabývá i tím, zda až stovky milionů z peněz za tunel neskončily nezdaněné v komplikovaných offshorových strukturách. A právě pohled do těchto sítí firem v daňových rájích poodhalují dokumenty známé jako Panama Papers,“ píše deník.

Vyšetřování je však teprve na začátku, takže pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová odmítla poskytnout jakékoli další informace. Policie je ochotná sdělit pouze tolik, že je šetřeno podezření z rozsáhlých daňových úniků. Podle deníku je kvůli tokům peněz prověřováno až 70 osob. Únik peněz pravděpodobně přesáhl 150 milionů korun. Jinak by se tím zabývaly nižší orgány, a ne přímo pražské vrchní státní zastupitelství.

Speychal mluví o šikaně

„Auditované účetní závěrky ČKD Praha DIZ přitom nevykazují žádné anomálie, které by naznačovaly odtok peněz za hranice. S podivem je pouze to, že takto velká firma nesplnila svou zákonnou povinnost a rejstříkovému soudu dosud nedodala výroční zprávu za předloňský rok, což měla udělat nejpozději do konce loňského prosince. S rostoucími výnosy, které v roce 2013 přesáhly 3,3 miliardy korun, uměřeně rostou i náklady. Platby za služby spojené s výkony, které bývají cestou, jak vyvádět zisky mimo dosah berních úřadů, jsou navíc po léta stabilní – okolo 450 milionů,“ doplňuje deník.

Cesta, jak peníze vyvézt, může být relativně snadná. Firma nakoupí v zahraničí materiál, jenže na něj nemá dost peněz, tak si půjčí od společnosti, která sídlí mimo Česko. Když je pak materiál na stavbu použit, realizátor za dodaný materiál zaplatí přímo zahraniční firmě. A ta může sídlit třeba v daňovém ráji, kam české úřady nedosáhnou.

Sám Speychal označuje policejní vyšetřování za šikanu, ale deník odhaluje propojení mezi ním a bahamskou společností Woodward & Bradley Corporation, kde byl podle Panama Papers Speychal akcionářem až do roku 2010. Přes ni se lze dostat ke společnosti WNC Factoring, která firmu ČKD DIZ vlastnila až do roku 2009 a půjčila jí přibližně 400 milionů. A to je jen jedna z cest, jak se do ČKD DIZ dostávaly peníze ze zahraničí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…