Kandidát do Senátu: Problémem bude nestabilní vláda

29.12.2013 15:39 | Zprávy

Již v minulosti jsme s Luďkem Maděrou (Piráti) hovořili o jeho boji za svobodný přístup k informacím. Jaká další protikorupční opatření ale podle jeho názoru Česká republika postrádá? A jak v souvislosti s vleklým procesem hodnotí českou justici? Řeč byla také o výsledku předčasných voleb, kdy podle jeho slov politické strany naslibovaly nesplnitelné, a nejen o tom.

Kandidát do Senátu: Problémem bude nestabilní vláda
Foto: flickr.com
Popisek: Luděk Maděra

Nekandidujete poprvé, v kom ale nyní spatřujete největší konkurenci? V loňském roce vyhrál poměrně jednoznačně Tomio Okamura, kterému se nyní s jeho novým hnutím podařilo probojovat i do sněmovny. Proč by ale lidé měli volit vás?

Těžko říct, kdo bude největším konkurentem, protože netuším, jaké finanční prostředky mají jednotliví kandidáti. Volební obvod tvoří 79 obcí a měst a z hlediska získávání hlasů bude rozhodující, který kandidát oblepí obce větším počtem plakátů. Za Piráty a za mě hovoří dlouholetá snaha o transparentnost, ať už se jedná o transparentnost financování politické strany (nevím, jestli i některá jiná strana zveřejňuje veškeré příjmy a výdaje na internetu), nebo snaha přinutit orgány státní správy a samosprávy poskytovat pravdivé údaje o hospodaření s veřejnými prostředky a o platech, příplatcích a odměnách, které dostávají (často jako držhubné, nebo odměny za krytí tunelování) někteří vedoucí.

Otázkou je, jestli budou voliči slyšet na program a dosažené výsledky, nebo na počet plakátů.

Pokud se ještě vrátíme k předčasným volbám. Jak byste hodnotil jejich výsledek do budoucna? Piráti se také jako jediná strana obrátili na Nejvyšší správní soud v souvislosti s kritikou pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny a předvolebního vysílání České televize. Souhlasíte? A uvítal byste vy osobně změnu? Můžete být konkrétnější?

Já osobně považuji výsledek Pirátů za velice dobrý. V roce 2010 získali 0,7 % hlasů, letos 2,66 %, navzdory informačnímu embargu ze strany České televize, která zvala, na základě průzkumu volebních preferencí, Stranu práv občanů - zemanovce a Suverenitu paní Bobošíkové, které nakonec nedostaly dohromady tolik hlasů jako Piráti. A zcela jednoznačně je možné hodnotit výsledek Pirátů, když se podíváme na náklady jednotlivých stran na získání jednoho hlasu. SPOZ stál každý hlas okolo 260 Kč, ANO, které odhadovalo náklady na kampaň okolo 64 milionů, uvedla náklady na jeden hlas ve výši 70 Kč, nakonec přiznali, že jejich kampaň stála 110 milionů. Náklady Pirátů se pohybovaly v rozmezí 3 až 5 korun, v závislosti na zaúčtovaných nákladech, podle toho, jestli uvažujeme jen náklady z pokladny strany, nebo i náklady, které platili kandidáti ze svého, například náklady na benzin.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NATO se kvůli Ukrajině prakticky rozpadne, začalo kolovat

10:51 NATO se kvůli Ukrajině prakticky rozpadne, začalo kolovat

V tuto chvíli platí, že jednotlivé členské státy NATO podporují ruské agresi se bránící Ukrajinu. Je…