Svaz měst a obcí požadoval, aby církve při přebírání majetku obcí postupovaly stejně jako při přebírání majetku krajů. Česká biskupská konference však upozornila, že dispozice s majetkem je u obcí upravena jinak než u krajů, což situaci komplikuje. Vše by prý mohlo zjednodušit, kdyby se konečně podařila uzavřít smlouva mezi Českou republikou a Svatým stolcem.
„Jde nám o smírčí řešení, které je v souvislosti s historickým děním složitější. Rozhodně však nechceme zasahovat do situace před rokem 1948,“ ujistil sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.
Předseda konference, pražský kardinál Dominik Duka, rovněž připomněl, že v některých regionech již spolupráce samospráv s církvemi funguje skvěle. „Oceňujeme situaci například v plzeňské diecézi, kde se mnoho sporných věcí na základě jednání vyřešilo ku spokojenosti církví i samospráv,“ uvedl kardinál Duka.
Předseda Svazu měst a obcí František Lukl ocenil, že dochází k pravidelným jednáním, při kterých se daří odstraňovat problémy. „Pro společnost je samozřejmě důležitá smírčí cesta a pospolitost na světské i církevní úrovni. Spolupráce by také měla vést k větší otevřenosti církevních objektů pro širokou veřejnost a velmi vítám, že ji zástupci České biskupské konference podporují,“ řekl po jednání Lukl.
Účastníci jednání zmínili také například úspěšnou spolupráci církví a místních samospráv na rozvoji turistiky a cestovního ruchu. Zejména ve Zlínském kraji se prý daří na „církevní turistice“ velmi účelně spolupracovat.
Tisková zpráva z jednání:
Společné jednání. Tak by se mělo zejména postupovat v kontextu s církevními restitucemi. Shodli se na tom zástupci České biskupské konference (ČBK) s předsednictvem Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). Zaznělo také, že SMO ČR požádá plenární zasedání ČBK, aby na svém říjnovém jednání projednalo postup v souvislosti s církevními žalobami, které se týkají období před rokem 2006.
SMO ČR požadoval u církevních restitucí stejný postup jako u krajů. ČBK však uvedla, že je situace odlišná a řešení by mohla napomoci smlouva mezi Českou republikou a Svatým stolcem.
„Potvrzujeme seberegulační závazek z prosince roku 2015 a oceňujeme situaci například v plzeňské diecézi, kde se mnoho sporných věcí na základě jednání vyřešilo ku spokojenosti církví i samospráv,“ říká předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka.
„Zatímco nabytí majetku kraji je upraveno jednoduše, u obcí to tak není. Nelze proto postupovat stejně,“ říká generální sekretář České biskupské konference biskup Tomáš Holub a dodává: „Jde nám o smírčí řešení, které je v souvislosti s historickým děním složitější. Rozhodně však nechceme zasahovat do situace před rokem 1948.“
„Děkujeme za dnešní jednání, a jsem rád, že se setkáváme pravidelně a předáváme si informace o tom, jak se věci hýbou dopředu,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: „Pro společnost je samozřejmě důležitá smírčí cesta a pospolitost na světské i církevní úrovni. Spolupráce by také měla vést k větší otevřenosti církevních objektů pro širokou veřejnost a velmi vítám, že ji zástupci České biskupské konference podporují.“
Zástupci ČBK tak na základě dnešního jednání vzali na vědomí, že SMO ČR požádá její plenární zasedání, aby se postupem v kontextu s církevními restitucemi před rokem 2006 zabývalo. Mluvilo se také o církevní turistice. Zde byla zmíněna například dobrá praxe ve Zlínském kraji, kde velmi dobře spolupracují farnosti, města, obce a kraje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav