Karel Habsburský si nesmí říkat von Habsburg, potvrdil soud. V Rakousku za to dostal pokutu

05.11.2019 21:49 | Zprávy

Vnuk posledního rakouského císaře Karel Habsburský prohrál soudní spor o podobu svého jména. Soud ho již dříve pokutoval za používání šlechtické předložky von. Na vlastní webové stránce uváděl své jméno v němčině jako Karl von Habsburg, čímž se dopustil porušení zákona o zrušení šlechty z roku 1919. Rozsudek nyní potvrdil i Ústavní soud.

Karel  Habsburský si nesmí říkat von Habsburg, potvrdil soud. V Rakousku za to dostal pokutu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Na Ústavní soud se potomek starého evropského rodu obrátil kvůli rozsudku vídeňského správního soudu, který jej před časem odsoudil za porušení zákona z roku 1919 a uložil mu pokutu 70 eur (téměř 1 800 Kč). Verdikt vynesl poté, co na Habsburka přišlo anonymní udání kvůli tomu, že na internetu využívá doménu karlvonhabsburg.at.

Rakousko zakázalo šlechtu krátce po první světové válce, spolu s tím zakázalo – na rozdíl třeba od Německa – i používání předložky „von“ v přídomcích, která odpovídá českému „z“. Jméno Karla Habsburského tak v Rakousku zní oficiálně Karl Habsburg, a nikoli Karl von Habsburg.

Ústavní soud shledal rozhodnutí nižších soudů v souladu s rakouskou ústavou. Ztotožnil se i s rozhodnutím odvolacího soudu, který sice potvrdil odsouzení za porušení zákona, zrušil ale původní sedmdesátieurovou pokutu. V zákoně z roku 1919 je totiž stanovena pokuta až na „20 000 rakouských korun“. Podle Ústavního soudu dnes již takovou pokutu nelze uložit.

Karel Habsbursko-Lotrinský se narodil v roce 1961 jako nejstarší syn Otty Habsburského a vnuk posledního rakouského císaře Karla I., který byl také českým a uherským králem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…