Webové stránky doktora Karla Janečka rámují slova: „Lepší krátký život ve cti nežli dlouhý život v hanbě“. A právě i na to se moderátorka Jana Bobošíková Karla Janečka zeptala. „Je to krásné motto, které souvisí se zamyšlením o tom, jaký smysl má náš život. Proč tady jsme. Jsem hluboce přesvědčen, že nezbytnou složkou kvalitního života je svoboda,“ pustil se hned na úvod rozhovoru Karel Janeček do vyšší filozofie. „V takovém životě je člověk schopen sebeurčení, schopnosti nalezení vlastní cesty v životě. To je právě ten život ve cti, který má smysl. Život hanby je život v nejhorším případě v otroctví, život v nesvobodě a takový život pro mě smysl nemá,“ doplnil Janeček.
Janeček poukázal na to, že k dlouhověkosti se snaží propracovat pravidelným cvičením a udržováním fyzické kondice. Třikrát týdně chodí do posilovny, běhá, skáče padákem. Podle něho je fyzická kondice spojená i s duševním stavem. „Duševní rovnováha je velmi spjata s tou fyzickou,“ podělil se o vlastní poznání Janeček.
Moderátorka obrátila pozornost hosta na problematiku školství. Podle Janečka je velká chyba lpět na školství 18. století, které cílilo prakticky výhradně na memorování. „Začátky školy byly určitě skvělé, lidé nebo děti najednou mohly dostat vzdělání, ale to byla úplně jiná doba. Dneska je potřeba vzdělávat děti jinak. A to tak, že ho to baví, že to chce, že se probudí zájem, a na to jsou skvělé školy, ale bohužel takové školy nejsou pro širokou veřejnost,“ zalitoval Janeček.
A zmínil princip školy hrou. „Škola hrou je podle mého názoru základní složka, která hodně chybí,“ podotkl Janeček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera