Karel Schwarzenberg patří k nejvýraznějším osobnostem Česka. Oslaví osmdesátiny

07.12.2017 11:10 | Zprávy

Potomek známého šlechtického rodu Karel Schwarzenberg patří již řadu let k nejvýraznějším osobnostem české politické scény. Mimo jiné byl ministrem zahraničí, předsedou TOP 09 a senátorem. V současnosti je poslancem Poslanecké sněmovny a ve svých osmdesáti letech, které oslaví 10. prosince, nejstarším jejím členem, připomíná ČTK.

Karel Schwarzenberg patří k nejvýraznějším osobnostem Česka. Oslaví osmdesátiny
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Schwarzenberg s tramvajemi, které jsou dnes historické, prý v mládí normálně jezdil po Praze

Karel Schwarzenberg budí pozornost svým noblesním vystupováním, dýmkou, občasnou dřímotou při jednání a někdy až provokativní přímostí a lidovou mluvou. Sám sebe často nazýval lesníkem a hostinským, v posledních letech však byl jako předseda TOP 09 hlavně politikem. Je považován za jednoho z nejbohatších politiků a jeho rodu patří rozsáhlý majetek. Čestný předseda TOP 09 před pěti lety v první přímé volbě prezidenta postoupil do druhého kola, ve kterém prohrál s Milošem Zemanem.

Karel Schwarzenberg pochází z orlické větve starobylého šlechtického rodu. Narodil se v pražské porodnici v Bubenči jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. Po únorovém puči v roce 1948 rodina pozbyla veškerý majetek v Československu a odešla do Rakouska. V exilu studoval v Mnichově lesnictví a ve Vídni a Štýrském Hradci práva. Po smrti strýce Jindřicha, který jej adoptoval, se v roce 1965 stal dědicem majetku krumlovsko-hlubocké větve.

V 80. letech předsedal Mezinárodnímu helsinskému výboru pro lidská práva a v rodinném sídle v bavorském Scheinfeldu umístil archiv tehdy v Československu zapovězené literatury. Díky své funkci také mohl navštívit komunistické Československo, kde jednal o otázce lidských práv a setkal se s disidenty.

Do vlasti se vrátil na podzim 1989 a na počátku 90. let se stal vedoucím kanceláře prezidenta Václava Havla. Vstoupil do Občanské demokratické aliance (ODA) a v roce 2004 byl s podporou US-DEU zvolen za Prahu 6 do Senátu. Z ODA později vystoupil. Od ledna 2007 do května 2009 byl ministrem zahraničí ve vládě Mirka Topolánka (ODS), do vlády jej nominovala Strana zelených.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

4:40 Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

Pochod pro život musel být ukončen předčasně poté, co jej zablokovaly tisíce fanoušků potratů. Polic…