Katastrofa Evropské unie: Píše se i o nás a o Sobotkovi

11.05.2016 8:51 | Zprávy

Švédská publicistka Judith Bergman poukazuje na zvyšující se odpor vůči nařízením Bruselu ve východoevropských, ale i západoevropských zemích. Plán Evropské komise sankcionovat země za nepřijímání uprchlíků považuje za pověstný „polibek smrti“ pro EU.

Katastrofa Evropské unie: Píše se i o nás a o Sobotkovi
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Bergman konstatuje, že návrh sankcí ve výši 290 000 eur za každého nepřijatého migranta je špatně skrývaným útokem na středo- a východoevropské státy. „Pokud něco takového schválí většina členských států EU a europoslanců, může to signalizovat začátek konce celé Evropské unie. Je to netransparentní a nedemokratické, protože tyto praktiky přicházejí odshora dolů a nikoli obráceně,“ konstatuje švédská publicistka s tím, že migrační krize odhalila hluboký a nesmiřitelný rozpor mezi západoevropskými a východoevropskými členy EU.

„Západ přišel s politicky korektním étosem o rozmanitosti a multikulturalismu, který těžce svírá ty státy, jež se sotva před čtvrtstoletím dostaly ze sevření sovětského totalitarismu. Právě proto, že mají státy bývalého východní bloku své neblahé zkušenosti s totalitou, nechtějí si nechat vnutit další. A to zejména v případě, když se jim servíruje jako jediná pravda. Jestli jsou středoevropané na něco experti, tak je to rozluštění doublespeaku komunistických aparátčíků. Právě proto dokážou správně rozklíčovat i současný doublespeak linoucí se z úst vůdců EU,“ soudí Bergman.

Bergman poukazuje na zvýšenou míru euroskepse u obyvatelstva států bývalého východního bloku. „Jestliže Velká Británie vystoupí z EU, můžeme podobnou diskusi očekáva i v České republice,“ cituje švédská novinářka premiéra Bohuslava Sobotku a dodává, že třem pětinám Čehců se v EU nelíbí a podle průzkumu ze října 2015 by 62 % Čechů v referendu hlasovalo pro vystoupení. „Podobně je na tom také Polsko, jehož premiérka Beata Szydlo po bruselských teroristických útocích prohlásila, že země nepřijme ani jednoho migranta. 64 % Poláků s jejím názorem souhlasí.“

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Mluvčí maďarského premiéra Orbána Zoltán Kovács se zase nedávno ohradil proti výrokům místopředsedy Evropské komise Franka Timmermanse, který poukazoval na nízkou diverzitu ve východoevropských společenstvích a konstatoval, že budoucnost patří multikulturním společnostem. „Chceme řešit problémy způsobem, který nám vyhovuje. Předně se nám nelíbí, když nám dávají lekce lidé, kteří nikdy nežili v Maďarsku, jak máme řešit své problémy. Nazývat nás rasisty a xenofoby je hodně laciný argument,“ řekl Kovács.

Jak uvádí Bergman, také v dalších státech podpora a nadšení pro členství v Evropské unii klesá. „Evropská unie ztratila své magické kouzlo. Chceme se stále připojit, ale už dávno to pro nás není vysněný cíl, jako tomu bylo v minulosti,“ cituje Bergman vyjádření srbského premiéra Alexandera Vucice a tvrdí, že reakce Poláků, Maďarů a dalších východoevropských národů je normální a pochopitelná reakce národů, které chtějí zůstat suverénní, prosperující a bezpečné. „Oni si o multikulturalismu nedělají žádné iluze a jsou si dobře vědomi, jakým způsobem ohrožuje migrační krize jejich bezpečnost a finance.“

Jak však upozorňuje Bergman, odpor se zvedá i v západoevropských zemích. „Norská vláda oznámila, že v příštích dvou letech přijme pouze 1500 migrantů. Rakousko zase zpřísnilo kontrolu hranic a zavedlo od začátku roku v rámci migrační politiky mnoho restriktivních opatření. Tváří v tvář tomuto odporu přišlo rozhodnutí Evropské komise penalizovat státy odmítající kvóty v tu nejméně vhodnou dobu. Pokud budou Juncker, Timmermans, Merkelová, Schulz a spol. i nadále trvat na prosazení svých záměrů silou, může to pro Evropskou unii znamenat polibek smrti,“ předpovídá Bergman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fanoušci Ukrajiny vyletěli jak čertík z krabičky. V počítačové hře totiž můžete hrát za Rusko

9:45 Fanoušci Ukrajiny vyletěli jak čertík z krabičky. V počítačové hře totiž můžete hrát za Rusko

„Nechutný!“ Na sociální síti vyvolal slovní bouři spor o počítačovou hru. Kvůli Rusku a ruské agresi…