Evropská komise přišla s plánem, jak do roku 2050 změnit ekonomiku EU na ekonomiku tzv. klimaticky neutrální. Plán počítá mimo jiné s tím, že po roce 2035 už se v EU nebudou vyrábět auta se spalovacím motorem a všichni budou jezdit v elektromobilech.
A Mirek Topolánek se neudržel.
„‚Všechno se mění. Stojíme tváří v tvář nové průmyslové revoluci, která musí mít formu průmyslové obrody,‘ uvedl prorocky Timmermans při představení realizačního balíčku pro naplnění Green Deal Manifestu. Mýlí se. To nebude průmyslová, ale Velká červencová socialistická revoluce,“ varoval Topolánek. Podotkl, že podobné revoluce většinou začínají nějakým velkým provoláním, např. Komunistickým manifestem, a končívají bídně.
Důrazně varoval, že něco jako společný energetický trh v EU neexistuje, takže nelze celounijně řídit energetiku. Připomněl navíc, že politicky zkrátka a dobře nelze některé věci nadiktovat.
„Technologie, a s nimi někdy i pokrok, nelze nadekretovat politicky a ideologicky. Většinou naopak,“ konstatoval expremiér.
Zaznělo i přirovnání ke kulturní revoluci v Číně, která skončila naprosto katastrofálně. „Velkého kormidelníka na Hradě už máme,“ připomněl Topolánek sympatie prezidenta Miloše Zemana ke komunistické Číně.
Diskutující prokázali i smysl pro humor.
Plán Evropské komise ale musí schválit jak Evropský parlament, tak členské státy. A u nich by mohly nápady Komise Ursuly von der Leyenové tvrdě narazit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp