Řada evropských států se připravuje na nejtvrdší zimu za celá desetiletí, nedostatek plynu už působí problémy vládě Petra Fialy. Dle britského listu Guardian ani Ukrajina nezůstane výjimkou. Jurij Vitrenko, šéf ukrajinského státního podniku Naftogaz, uvedl, že termostaty u centrálního topení budou nastaveny, aby se spouštěly později a na nižší teplotu, konkrétně mezi 17 a 18 stupni Celsia. To je o čtyři stupně méně, než na co jsou Ukrajinci zvyklí. Vitrenko také doporučil, aby se lidé zásobili dekami a teplým oblečením pro případ, že teploty půjdou pod zimní průměr minus deset stupňů. A „topná sezóna“, tedy období, kdy bude centrální vytápění zapnuté, také potrvá kratší dobu, uvádí Vitrenko dle Guardianu.
Ukrajinské plány spoléhají na to, že Ukrajině její západní podporovatelé poskytnou finanční prostředky, aby mohla dovézt 4 miliardy kubíků plynu, a také na to, že Rusové nezasáhnou žádné zařízení plynové infrastruktury nebo dále neomezí přítok plynu do Evropy.
Dle Vitrenka přitom nedostatek plynu úzce souvisí s nedostatkem elektřiny. „Bez (západní) finanční podpory nám bude chybět plyn, a to bude znamenat velké riziko výpadků proudu,“ řekl. V březnu totiž Naftogaz některým energetickým společnostem poskytoval plyn, když válka zastavila dovoz uhlí. „Bez toho by nebyla elektřina,“ vysvětlil Vitrenko. Dodal, že bez dodávek plynu hrozí velké části Ukrajiny blackout – tedy výpadek elektřiny. „Když jde o vytápění, pokud nebudeme mít 2 miliardy kubických metrů plynu, tak některé domácnosti nebudou dostatečně vytápěny,“ objasnil.
Dle Guardianu má Ukrajina 60 % plynu ze svých vlastních zdrojů. Zbytek dováží z Evropské unie za tržní cenu. Přímo z Ruska plyn nekupuje od roku 2014, ovšem plyn, který kupuje z EU, je ruský a teče přes plynovody na Ukrajině. Tento systém byl zaveden, aby Rusko nemohlo využívat plyn k ovlivňování Ukrajiny, protože kontrakty s Ruskem byly velkým zdrojem korupce, kdy Rusko výměnou za levný plyn mělo slovo v ukrajinské politice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.