Kauza privatizace OKD míří k Evropskému soudnímu dvoru

03.11.2011 6:29 | Zprávy

Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ podalo v těchto dnech v kauze privatizace těžebního gigantu OKD k Evropskému soudnímu dvoru žalobu na Evropskou komisi. Ta podle sdružení selhala při nedávném prošetřování privatizace téměř polovičního státního podílu důlní firmy z roku 2004.

Kauza privatizace OKD míří k Evropskému soudnímu dvoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Podle sdružení komise při více než dvouletém prošetřování stížnosti podané sdružením na nedovolenou veřejnou podporu při privatizaci těžební firmy ignorovala předložená fakta a důkazy a nezahájila formální řízení. "Porušila tím své povinnosti a zároveň připravila nájemníky bytů OKD o jejich procesní práva," uvedl předseda sdružení Roman Macháček. 

Macháček dále tvrdí, že při privatizaci 46procentního státního podílu ve společnosti OKD majetek státu nebyl řádně oceněn a byl prodán hluboko pod svou skutečnou hodnotou. Sdružení podalo v září 2009 stížnost na nedovolenou veřejnou podporu k Evropské komisi.

"Jako jeden z důkazů jsme předložili znalecký posudek společnosti Ernst & Young z roku 2006, podle něhož byla tržní hodnota téměř 46procentního státního podílu ve společnosti OKD zhruba 24 miliard korun, přičemž stát v roce 2004 akcie prodal bez výběrového řízení společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun," vyčíslil Macháček.

Vše o kauze OKD ZDE

Komise už stížnost jednou zamítla

Evropská komise stížnost v létě zamítla. Ve svém rozhodnutí konstatovala, že druhá část privatizace společnosti OKD včetně prodeje jejích bytů byla v pořádku a nedošlo při ní k veřejné podpoře. Přes 43.000 bytů nyní vlastní společnost RPG Byty finančníka Zdeňka Bakaly. Jeho firma RPG Industries získala byty díky koupi společnosti Karbon Invest. Firma RPG Byty je v Česku největším poskytovatelem nájemního bydlení.

Podle Macháčka má nyní sdružení v ruce nový důkaz, a to další znalecký posudek, tentokrát od společnosti NOVOTA už z dubna 2005, v němž je celé OKD oceněno na téměř 22,5 miliardy korun. "Tomu odpovídá 10,3 miliardy korun za 46 procent akcií," podotkl předseda sdružení.

"Je evidentní, že pro účely privatizace byla hodnota majetku OKD hrubě zkreslena. Pokud Evropská komise byla upozorněna na takto závažná fakta, bylo její povinností zahájit formální řízení, což neučinila. Proto jsme podali na Evropskou komisi žalobu k Evropskému soudnímu dvoru," uvedl Macháček. Okolnosti sedm let staré privatizace prověřuje z podnětu sdružení nájemníků i některých politiků také protikorupční policie.

Čtěte:

Gross prodal doly OKD výrazně pod cenou

Bobošíková: Kauza OKD musí před mezinárodní soud

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…