Kauzu s Půtou soud kvůli námitce podjatosti přísedící odročil

11.09.2018 13:07 | Zprávy

Projednávání korupční kauzy, v níž je obžalován i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), dnes u libereckého krajského soudu překvapivě nezačalo. Důvodem je námitka podjatosti přísedící, kterou v pondělí podali Půtovi právníci.

Kauzu s Půtou soud kvůli námitce podjatosti přísedící odročil
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

Soud ji sice odmítl jako neodůvodněnou, právníci se ale rozhodli podat stížnost. Lhůtu na rozmyšlenou si ve věci ponechal i státní zástupce. Soud proto se zahájením líčení počká na rozhodnutí vrchního soudu, aby nemusel výslechy opakovat. ČTK to po skončení jednání řekl předseda Senátu Petr Neumann.

Jednou z přísedících je totiž Zdeňka Hronová, manželka Půtova spolustraníka Michala Hrona. Ten před čtyřmi lety v Liberci kandidoval na primátora a Půta jeho kandidaturu po celou dobu podporoval. Půtovi právníci podali námitku z opatrnosti; chtějí předejít dohadům, že si hejtman zařídil, aby rozhodoval člověk jemu blízký.

Takové spekulace už se podle Půtova obhájce Michala Sýkory v politických kruzích objevily. „Nechceme, aby zprošťující rozsudek, ve který doufáme, mohl být zpochybňován," doplnil Sýkora.

Předseda Senátu Neumann ale řekl, že důvody podjatosti nenašli. „To, že má někdo manžela, který je shodou okolností ve stejné straně jako někdo z obžalovaných, není důvod. Kdybychom hledali pokaždé, kdo je kde ve straně a kdo s kým chodil do školy, to bychom nezahájili nikdy nic," poznamenal Neumann. Přesto radši jednání odročil na prosinec, kdy předpokládá, že už bude mít rozhodnutí vrchního soudu. I podle státního zástupce Radima Kadlčka může být námitka podjatosti důvodná.

Líčení bude pokračovat 4. prosince. „Posunutí soudu je z naší pozice výhodnější, ať už to řízení (u vrchního soudu) dopadne, jak chce. V případě uznání námitky bychom byli schopni instalovat jiného přísedícího, který by měl zároveň možnost seznámit se s tím spisem. Protože to nemůže udělat ze dne na den. A když bude stížnost zamítnuta, tak budeme pokračovat v prosinci," dodal Neumann.

Korupční kauza spojená s financováním rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci se k soudu dostává čtyři roky po vznesení obvinění. Týká se evropských dotací na projekty, které připravila liberecká obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Na rekonstrukci kostela za 65 milionů korun ani na projekt oddychové zóny Perštýn ale nakonec žádné evropské peníze vyplaceny nebyly.

S Půtou je v případu obžalováno dalších 12 lidí a zástupci čtyř firem, mimo GEPO také Metrostav, Developer CZ a Gallos. Obžaloba je viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti. Hrozí jim tresty od pěti do dvanácti let vězení. Půta je obžalovaný z braní úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby, vinu ale od začátku odmítá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …