Kavan, Zahradil a Schwarzenberg o odchodu Anglie z EU. A Schwarzenberg cituje prezidenta Zemana...

22.01.2016 23:15 | Zprávy

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Karel Schwarzenberg a europoslanec Jan Zahradil byli hosty pátečních Událostí, komentářů, kde diskutovali o tom, zdali chce britský premiér David Cameron se svou zemí pryč z EU, či jestli chce spíše zůstat. Dostalo se i na to, co by se stalo po možném odchodu Británie z Unie.

Kavan, Zahradil a Schwarzenberg o odchodu Anglie z EU. A Schwarzenberg cituje prezidenta Zemana...
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

„David Cameron a jeho vláda nepochybně chtějí, aby Velká Británie setrvala v Evropské unii, a myslím, že má podporu napříč stranami i u nás,“ ujal se slova europoslanec Jan Zahradil, podle kterého má Cameron podporu minimálně ODS, neboť je Cameronova strana v Evropě „rodinnou“ součástí stran, ke kterým patří právě Zahradilova strana.

Podobně mluvil i Karel Schwarzenberg, podle kterého je bezpodmínečně nutné, aby Velká Británie zůstala v EU, jelikož je jedním z klíčových členů. Podle čestného předsedy TOP 09 se navíc nesmí zapomenout ani na to, že je Velká Británie i jadernou mocností. „Mnoho politických názorů sdílím spíše s Velkou Británií a je to zdravá protiváha kontinentálním mocnostem,“ řekl v televizi Schwarzenberg, podle kterého nakonec dojde ke kompromisu, i když všichni nejdříve sehrají divadlo o tom, jak moc vyjednávali.

I někdejší sociálnědemokratický šéf české diplomacie Jan Kavan je přesvědčen o tom, že chce David Cameron v Evropské unii zůstat. „Ale ne za každou cenu,“ zdůraznil a připomněl, že je otázkou, jestli bude pro Angličany vyjednaný kompromis stravitelný. „Za posledních šest až osm měsíců se počet Angličanů, kteří chtějí vystoupit z Unie, zvyšuje. Více po tom volají i média. Nepřekvapuje mě to,“ poznamenal dále s tím, že tam je prostě taková atmosféra.

Zahradil: Změny mohou být prospěšné i nám

Podle Jana Zahradila jsou Cameronovy požadavky jakýmsi katalyzátorem k přehodnocení toho, jak by to mohlo vypadat. „Ten koncept užší Unie nefunguje. Ukazuje se, že EU není schopná řešit některé problémy, které se na ni valí, a proto to berou do rukou národní státy,“ uvedl dále Zahradil, podle kterého z boje proti zneužívání sociálních systémů může benefitovat právě i Česká republika. S tím nicméně nesouhlasil Jan Kavan, podle kterého je toto opatření především proti imigrantům z Evropské unie a ne proti ekonomickým přistěhovalcům, kteří opravdu chtějí vysávat sociální systémy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

4:45 „Po večerech sní o generálské frčce“. Foltýn a jeho rychlá rota

Je to největší příběh české politiky v letošním roce, současně se ale hodí na silvestra. Působení Ot…