Kdo se trochu zajímá o investování, ten ví, že nejstarší kryptoměna bitcoin trhá rekordy. Včera prolomila hranici 70 000 dolarů za jeden bitcoin (1,6 milionu korun). Takových výšin nedosáhl bitcoin ani během nákupní horečky v průběhu covidové epidemie, kdy se dostal „jen“ na 64 000 dolarů.
Spolu s ním roste též cena zlata, která je momentálně na 2 178 dolarech za unci. I ta během covidu vystřelila nahoru a už neklesla, ale nyní trhá rekordy. Pro srovnání, v dubnu 2021 u českého prodejce zlata EKKA-Gold stála čtvrtkilová cihlička zlata lehce přes 320 000 Kč. Nyní se tato cihlička prodává za 414 700 Kč. Skoro tříletý rozdíl činí přibližně 95 000 Kč.
Cena 250g zlata - 12.3.2024
zdroj: EKKA-Gold
Toho si všímá ekonom Pavel Šik. Který upozorňuje, že Bank of America vydala varování, že federální vláda USA se dostává stále hlouběji do červených čísel a vytváří ‚každých 100 dní nový dluh ve výši 1 bilionu dolarů‘.
Před „nenažraností“ státního rozpočtu nevaruje jen ona, ale také analytik konzervativního think-tanku Heritage Foundation David Ditch, který prohlašuje, že současný rozpočet je katastrofa a výdaje se vymkly kontrole. Rozpočet, který připravila Bidenova vláda, má dle něho výdaje o jedno procento HDP větší, než se čekalo. A i když by se daně zvýšily, v rozpočtu by byl permanentní shodek 1,5 bilionu dolarů. „Když to pojmu jinak, i kdyby Biden dostal všechno, co chce, tato země bude stále na rychlé cestě k bankrotu.“
The federal budget is a disaster, with spending growing completely out of control.
— David Ditch (@DavidADitch) March 11, 2024
The new Biden budget says "hold my ice cream cone," increasing spending by an average 1% of GDP above expected levels. Even with his brutal tax hikes, there would be permanent $1.5 trillion… pic.twitter.com/uQEAtGgs3x
Kdo dále před bankrotem USA varuje, je finanční analytik John Rubino, který předvídal i americkou bublinu na finančních trzích v roce 2008. Pavel Šik pak přináší jeho slova: „Rubino varoval, že ‚pokud k tomu připočteme neuvěřitelně neuvážené vojenské výdaje pod rouškou zahraniční pomoci, dostaneme společnost, která zcela ztratila kontrolu. To je to, v čem se nyní nacházíme. Jsme ve fázi odeznívání 70 letého úvěrového supercyklu. Takové věci nekončí s fňukáním a rozhodně nekončí měkkým přistáním. Skončí s třeskem. Lidé se na to podívají a řeknou si: "Opravdu chci držet měnu nebo dluhopisy země, která ničí své finance takovým tempem a v takovém rozsahu?". Odpověď bude znít: "Ne. V tu chvíli je pro hluboce zadluženou ekonomiku konec hry. Směřujeme k tomu rychle a tyto války nás k tomu vedou ještě rychleji.‘“
Daniel Wilson z oddělení ekonomického výzkumu Federální rezervní banky v San Franciscu pak 12. února celkem varovně napsal, že dluh federální vlády USA je ve vztahu k HDP přibližně stejně velký jako tomu bylo po druhé světové válce v letech 1945-1946. Ale zatímco po druhé světové válce americký dluh klesal až na hodnotu 25 % HDP v roce 1975, nyní jsou podmínky zcela jiné. Varoval, že dle předpovědí federální dluh naroste do roku 2050 na ca 175 % HDP (dnes ca 120 %), což je přibližně stejná výše jako má dnes bolavý zub Eurozóny Řecko, upozornil Pavel Šik.
A dodává, že to je u rezervní měny „blbá zpráva“ a že si jí lidé všimli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta