Kdo ovládá ČRo? Co bouchlo po „spacákovém“ odstřelu Obzinové: Pekarová ať raději nečte

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

18.12.2021 7:59 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Rada Českého rozhlasu opakovaně konstatovala nespokojenost s tím, jak je v jím kontrolovaném médiu dbáno zásad objektivity, nestrannosti a vyváženosti. Petr Žantovský se v pravidelném přehledu mediálních zajímavostí zabývá tím, co předcházelo tomu, než generální ředitel ČRo předvedl málokdy vídaný názorový veletoč. Nezapomíná ale vyzdvihnout mimořádnou událost v kontextu české žurnalistiky, která se odehrála na CNN Prima News. Místo osvědčených a názorově pevných soudruhů z Bakalových médií, jak známe z České televize, komentoval událost ten, kdo jí skutečně rozumí.

Kdo ovládá ČRo? Co bouchlo po „spacákovém“ odstřelu Obzinové: Pekarová ať raději nečte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Před rozhlasovou veřejnoprávní fraškou si na úvod pravidelného přehledu mediálních zajímavostí dáme mimořádnou událost v kontextu české žurnalistiky, která se odehrála na CNN Prima News. „Televize prokázala snahu o objektivitu a nestrannost. Šlo o zatčení slovenského expremiéra Roberta Fica, jemuž policie sdělila obvinění z podněcování. To slovo známe velice dobře z doby komunismu, kdy jsme podněcovali svými účastmi na Václavácích a Palachových týdnech občany k nepokojům a brali jim klid na práci. Už sám název paragrafu něco vypovídá. Jen připomenu, že Fico a jeho strana Smer zorganizovali průjezd Bratislavou osobními auty. Ne pochod, ne srocení, protože to je v době lockdownu a nouzového stavu na Slovensku zakázáno, což také vypovídá o demokratické podstatě stávajícího vládnutí, když zakazuje názorovým oponentům veřejně se vyjádřit k věcem veřejného zájmu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Mimořádnost spočívala v tom, že si CNN Prima News do večerního zpravodajského pořadu nepozvala milovníka prezidentky Čaputové premiéra Hegera ani expremiéra Matoviče. „To by se čekalo v České televizi, že tam budou sedět osvědčení a názorově pevní soudruzi jako Honzejk, Tabery a další z Hospodářských novin, Respektu a jiných podniků pana Bakaly. Ne, Prima si pozvala šéfredaktora slovenského deníku Štandard Jaroslava Danišku, který také píše komentáře. A ten na dálku vysvětlil podstatu příběhu se zatčením Fica velmi otevřeně, objektivně a jednoznačně. Došel k závěru, který platí univerzálně napříč všemi tématy a zeměmi. Vzpomeňte, jak na jaře 2017 vyhnal Sobotka z vlády Babiše a začal o něm psát, že ojebává republiku a podobné nesmysly. a začal proti němu velice agresívně a útočně vystupovat v domnění, že poškodí jeho šance ve volbách na podzim 2017,“ připomíná mediální analytik.

Zpravodajství CNN Prima News dalo na frak České televizi

Ale dopadlo to přesně naopak. Sobotkova ČSSD dostala jednotky procent, zatímco Andrej Babiš celkem jednoznačně volby vyhrál s téměř 30 procenty. „Takhle to zafunguje i v případě Roberta Fica. To, že ho teď policie diskriminuje a vláda spolu s paní prezidentkou tomu tleská, může Roberta Fica jenom posílit a naopak poškodit v očích veřejnosti ty, co o jeho diskriminaci usilují, tedy vládu a prezidentský palác. Jestli chtěla paní Čaputová & company pomoci panu Ficovi k větším sympatiím u obyvatelstva, tak se jí to vskutku povedlo. Tento způsob silového vládnutí jsme si zažili za komunismu a ani komunisté nechápali, že když zvýší počet policajtů v ulicích, nezvýší svoji vlastní jistotu a bezpečí u svých koryt. Vláda, která je slepá a hloupá, nikdy nedokáže pochopit, že takové kroky jsou kontraproduktivní. Tleskám tedy zpravodajství CNN Prima News za pozvání pana Danišky,“ oceňuje Petr Žantovský soukromé médium.

Dva dny to vypadalo, že pánem Českého rozhlasu je jeho generální ředitel René Zavoral, ale velice záhy se ukázalo, že tomu tak není. Poté co oznámil, že si za ředitelku zpravodajství vybral Jitku Obzinovou, strhla se mediální a politická bouře. Snad ještě nikdy v historii nedal podnět ke zrušení jmenování vrcholového manažera ve veřejnoprávním médiu šéf Poslanecké sněmovny. To dokázala až „demokratka tělem i duší“ Markéta Pekarová Adamová. Jejích hlášek o dezinformacích spojovaných s novou ředitelkou se chopili zaměstnanci veřejnoprávního média a René Zavoral tlak na nejmenování Jitky Obzinové neustál, couvl a své rozhodnutí zrušil. Překvapil tak i bývalého šéfredaktora zpravodajství i Radiožurnálu. „Pan ředitel na mě nepůsobí dojmem zvlášť odvážného člověka, na druhou stranu jej nepovažuji ani za osobu, která by se úplně bála nových či nevyzkoušených věcí,“ řekl ve čtvrtek pro ParlamentníListy.cz Václav Musílek.

Tváří v tvář krizové situaci nedokázal zareagovat

To, že Jitka Obzinová nakonec nenastoupí do čela zpravodajství Českého rozhlasu, oznámil René Zavoral v pátek a nedostatek odvahy stát si za svým rozhodnutím alibisticky zdůvodnil potřebou zachovat stabilitu tohoto média. „Tak já jsem při změně v čele zpravodajství Českého rozhlasu stejně nechtěl hovořit o paní Obzinové, já se chci vyjádřit k osobě pana Jana Pokorného, který v té funkci skončí. Nevyčítal bych mu jako většina diskutérů na internetu jeho aktivistický žurnalismus v 80. letech, kdy po absolutoriu fakulty nastoupil do Českého rozhlasu a pracoval v různých svazáckých pořadech. Moderoval i svazácký Televizní klub mladých. Lidé mu také vyčítají, že uskutečnil hodně servilní rozhovor s generálním ředitelem normalizované Československé televize Janem Zelenkou. Ale každý novinář v té době měl nějakou volbu. Buďto chtěl dělat svoji práci, nebo šel někam k lopatě nebo do kotelny,“ připomíná Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…