Událostí ze zámoří, která nemohla tento týden uniknout nikomu, kdo alespoň trochu sleduje sdělovací prostředky, začíná pravidelný přehled nejzajímavějších informací ze světa médií. „Byla to informace o tom, že tiskové oddělení prezidenta Spojených států přemýšlí za něj a jaksi upravuje a rediguje jeho veřejná vystoupení. Konkrétně toto se týká kauzy, kdy byl Joe Biden v přímém přenosu ze setkání s představiteli státu Idaho o vážných lesních požárech. V určitém okamžiku byl pan prezident z tohoto živého přenosu vypnut. K tomu vypnutí a odpojení se přiznal tiskový tým, konkrétně mluvčí Bílého domu Jen Psakiová pro CNN s tím, že prezidentu Bidenovi nedoporučují, aby odpovídal na neplánované otázky,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Není to ale poprvé, totéž se dělo v případě, kdy vedl rozhovor s reportérem na téma, co udělá, pokud zůstanou v Afghánistánu američtí občané i po datu, který stanovil Tálibán jako nejzazší termín pro stažení amerických jednotek. „To byla tehdy velice aktuální otázka a každého odpověď prezidenta Spojených států zajímala. Avšak televizní diváci si ji nemohli vyposlechnout. Reportér posléze přiznal, že mu Biden odpověděl a sdělil mu doslova: ‚Budete první, komu zavolám.‘ Nevím, do jaké míry je to relevantní odpověď. Ale není mojí povinností ani právem posuzovat odpovědi prezidenta Spojených států. Mě na tom zajímá samotný fakt, že je tu někdo v situaci loutky v rukou nějakých tiskových referentů svého úřadu,“ přiznává mediální analytik.
Prezident USA si nemůže dovolit říkat, co si myslí
Trochu mu to připomíná ono známé „vrtěti psem“ z onoho geniálního filmu. „Ten popsal v podstatě velice přesně, byť zdánlivě v nadsázce, mechanismus, jakým se buduje americká geopolitika, jakým způsobem se lže, vymýšlí, okrajuje nebo zcela zastírá pravda. Film to sice udělal formou satirickou, byť s tragikomickým vyústěním, ale v podstatě je to velice přesná ukázka toho, co se v Americe považuje za běžné. Joe Biden je prezidentem sporným od samotného začátku. Víme, že se okolo jeho zvolení vedla velká diskuse, velký boj vůči protikandidátu Trumpovi, a že Biden je takový vytrucovaný prezident. Tak teď si můžeme klást otázku, proč tento vytrucovaný a s velikou péčí prosazený prezident je dnes v roli loutky, která visí na špagátcích nějaké Psakiové nebo někoho takového,“ poznamenává Petr Žantovský.
Odpovědi na to mohou být různé, včetně toho, že už to je pán ve vyšším věku. „A někdy mu ujíždějí slova ve směru, který není žádoucí. Teď nemyslím, že by vyzrazoval nějaká tajemství, ale že si i ve svých projevech plete své potomky a prapotomky a má takové intelektuální výpadky, co kazí pověst vytrucování jeho prezidentury. Ale hrozí to, co Psakiová jinými slovy řekla, že by si Biden nemohl dovolit říkat, co si myslí, protože to kazí politickou doktrínu Bílého domu. Takže prezident v Americe dnes není pánem Bílého domu. To je velice drtivá skutečnost, která navozuje velké obavy, protože se může stát, že skutečně jeho pozice už bude do té míry formální, jako byla pozice třeba Leonida Iljiče Brežněva ke sklonku jeho života počátkem 80. let, kdy už byl také jen nemohoucí loutkou. Ovšem měl za sebou dvacet let velice tvrdého a panovačného vládnutí, takže to byl trochu jiný životní příběh. Nicméně jeho konec byl stejně tristní,“ připomíná mediální odborník.
Afroamerická marxistka a neokomunistické bezvědomí
Mnohokrát slyšel úvahy o tom, že Joe Biden byl prosazen jenom proto, aby po nějakém roce, roce a půl, byl stažen ze zdravotních důvodů a nahrazen Kamalou Harrisovou. „Známou to afroamerickou marxistkou, která jako by zřejmě měla dovést Ameriku do ještě hlubšího stavu neokomunistického bezvědomí, v jakém se ocitá už dnes v době bourání soch, v době přemalovávání národních hrdinů na černo a podobně. To je země, která se v tuto chvíli jeví býti na pochodu do psychiatrické léčebny. A pod velením paní Harrisové se jí to může povést velice snadno a rychle. Ale následky, které to bude mít pro celý svět, si radši nepředstavujme. Takže jsme tu svědky toho, že tiskové oddělení pracuje za vrcholného politika, jednoho ze dvou tří nejdůležitějších lidí světa. A to by nás nemělo nechat klidnými,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník