Podle maďarského premiéra Viktora Orbána právníci a vojenští představitelé usilovně pracují na tom, aby zjistili, jak si Maďarsko může zachovat členství NATO tak, aby se nemuselo účastnit akcí Aliance mimo její území. Již nyní se přitom Maďarsko nepodílí na dvou misích Aliance, a to v Iráku a Kosovu.
Jak Orbán dodává, Maďarsko je i nadále odhodláno plnit úkol NATO bránit své členy v případě, že se některý z nich stane terčem útoku. Nechce však financovat a dodávat ve velké míře zbraně pro Ukrajinu. Obává se mimo jiné i vyslání vojáků.
„Orbán se nechal slyšet, že chce redefinovat členství Maďarska v NATO. Maďarsko se podle něj nechce účastnit akcí Aliance mimo její území, což se nyní mimo Ukrajinu ale děje. V rozhovoru dodal cituji, že ‚to, co se dnes děje v Bruselu a Washingtonu... vypadá jako rozcvička pro možný přímý vojenský konflikt. Můžeme to směle nazvat přípravou vstupu Evropy do války.'," poznamenal Pavel Šik.
„Je očividné, že po rozhovoru Macrona v The Economistu se rozhořela v západních politických kruzích diskuze ohledně možného přímého zapojení do rusko-ukrajinské války. Dle toho, jak naše společnost funguje včetně všech neveřejných jednání, je možné, že přípravy ve vojenských kruzích již v tichosti probíhají a čeká se jen na volby do EU, aby se poté diskuze skrze politiky vrátila do médií s úplně jinou melodií," dodal Šik.
„Proti přímému vstupu do války se ale aktuálně vyslovil německý kancléř Scholz před jeho setkáním s Macronem. Sice prý souhlasí, že je nutné Evropu vyzbrojit, ale uvedl, že ,je důležité, aby bylo naprosto jasné, že NATO neusiluje o konfrontaci s Ruskem - a že neuděláme nic, co by z nás mohlo udělat přímou stranu tohoto konfliktu.' Jsem zvědavý, nakolik je jeho hlas zásadní v rámci americko-německých vztahů. V Británii, která patří k nejtvrdším zastáncům současné války, se mají 7. července konat volby. Změnou od Konzervativců k Labouristům ale nelze očekávat zásadní obrat. Labouristé se překotně snaží odpoutat se od tvrdě levicového Corbyna tak, že si na Ukrajině podávají kliku od dveří. Důvodem je, že Britové levici nevěří, že je v otázce ,obrany' království dostatečně důrazná a schopná, což se nyní Keir Starmer snaží změnit," řekl Šik.
„Na druhé straně Johnson, který aktuálně mával v parlamentu vlajkou Azovu s nacistickým symbolem ,Wolfsangel' (vlčího háku), který byl přijat německou NSDAP, který byl používán různými německými jednotkami Wehrmachtu a SS, jako byla ,Waffen-SS', pod nímž za druhé světové války (tehdy padlo na 450 tisíc Britů) i Ukrajinci bojovali po boku nacistů proti spojencům Brity také zrovna nenadchl," sdělil Šik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Vanda Efnerová
Budoucnost
Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 8 | 0
Další články z rubriky
10:30 „Strašně velká náhoda.“ Stopka elektřiny Ukrajině – kandidát STAN naznačuje, že je Fico spřáhnutý s Putinem
Slovenský premiér Robert Fico bouchl do stolu, obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského…
- 9:00 Drahé, dodány pozdě, část zničena ještě na zemi. Jak to bylo se slavnými střelami ATACMS
- 6:45 Západ investoval na ruinách socialismu. My můžeme to samé udělat na Ukrajině, říká ekonom
- 4:44 Rok rozhodnutí. Aby nám už nevládli Fialové. Žantovský bere premiéra za slovo
- 21:23 Skyfox? Česká cesta k pilotům pro americké stíhačky
- 18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci