Kdyby nebyla uprchlická krize, museli bychom si ji vymyslet, míní profesorka Dvořáková

03.10.2015 15:58 | Zprávy

Profesorka Vladimíra Dvořáková se zostra pustila do kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, který prý porušuje zákon a ještě k tomu nemá bezpečnostní prověrku, což mu znemožňuje vykonávat svou práci tak, jak by bylo záhodno. Na české politické scéně je ale živo nejen díky Mynářovi, takže politici mohou být vděční za uprchlickou krizi. Mohou za ni leccos schovat.

Kdyby nebyla uprchlická krize, museli bychom si ji vymyslet, míní profesorka Dvořáková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

„Kdyby nebyla uprchlická krize, museli by si ji politici vymyslet. A tak zatímco společně s veřejností politici svádějí bitvu za ochranu ‚našich‘ hodnot, odehrávají se procesy, jež veřejnosti unikají a které naše hodnoty ohrožují možná více.“ Těmito slovy zahájila politoložka Vladimíra Dvořáková text uveřejněný na blogu Aktuálně.cz.

Které události nás mohou ovlivnit možná více než uprchlická krize? Tak třeba kauza kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, který si podle autorky neplní povinnosti dané zákonem a ještě ho nelze označit za právě nejdůvěryhodnější osobu. Dvořáková má dokonce za to, že Mynář v zásadě uštědřil políček demokracii.

Celý text najdete zde

„Působení osoby, která zcela flagrantně porušuje základní povinnosti vyplývající z funkce (nezveřejněné majetkové přiznání) a zřejmě nesplňuje bezpečnostní kritéria (neobdržená bezpečnostní prověrka) pro danou funkci, v nejtěsnější blízkosti hlavy státu je jedním z nepřehlédnutelných políčků do tváře novodobé české státnosti,“ napsala politoložka.

O dobré práci našich nejvyšších představitelů prý příliš nesvědčí ani to, v jaké podobě byl nakonec přijat zákon o registru smluv. Zákon obsahuje výjimky, díky nimž občané neuvidí všechny smlouvy, na které by vidět mohli. Otázkou je, co s tímto zákonem udělá Senát, který ho bude projednávat v říjnu. Zákon může hlavní komorou hladce projít, ale může být také ještě více oslaben.

Podobně neblaze by to nakonec mohlo dopadnout i se zákonem o střetu zájmů či o financování politických stran. I ten mají politici v říjnu na programu. Za přímo veledůležité pak Dvořáková považuje možné rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

čínské výrobky

Varujete před nákupu s Číny, ale můžete mi teda říci, kde nakupovat, když i když většina věcí je vyrobena v Číně bez ohledu na to, kde a od koho to koupíte? Nemyslíte, že je třeba spíš řešit podstatu problému, kterou je fakt, že levné čínské výrobky válcují trhy? A upřímně, s tou kvalitou na tom jso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

4:44 „Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

Co koupil v Itálii za pět eur, ho v Česku stálo 750 Kč. Podnikatel, místopředseda regionálního sdruž…