Kdyby se hlasovalo jenom v Moldavsku, proevropská Sandu by prohrála. Korespondenční hlasy změnily výsledek

04.11.2024 7:05 | Monitoring

V Moldavsku se sčítají poslední korespondenční hlasy, o vítězi je ale v podstatě rozhodnuto. S náskokem přibližně 175 000 hlasů vítězí Maia Sandu, země tedy bude zřejmě držet současný proevropský kurz. Nicméně, vítězství jí zajistily hlasy ze zahraničí. Na domácí půdě Sandu s Alexandrem Stoianoglo prohrála o více než 32 tisíc hlasů.

Kdyby se hlasovalo jenom v Moldavsku, proevropská Sandu by prohrála. Korespondenční hlasy změnily výsledek
Foto: Repro Youtube
Popisek: Moldavská prezidentka Maia Sandu

V Moldavsku se dnes oficiálně rozhodne o tom, kdo bude prezidentem. Neoficiálně je ale už rozhodnuto. Dle stránek Ústřední volební komise Moldavské republiky vede s přehledem současná prezidentka Maia Sandu, která zemi chce nasměrovat do Evropské unie. Ve sčítání má zatím přes 927 tisíc hlasů. Protikandidát, bývalý státní zástupce Alexandr Stoianoglo, má pak přibližně o 175 000 hlasů méně a rozdíl se pravděpodobně ještě prohloubí.

Celkový součet hlasů:
Zdroj: ÚVK MR

V moldavských volbách je ovšem patrný jeden rozdíl. Výsledky ze samotného Moldavska jsou již dávno hotové. Podle nich by přitom zvítězil Alexandr Stoianoglo, i když těsně. Pro tohoto kandidáta dle komise hlasovalo 692 533 lidí, pro Maiu Sandu 660 226, rozdíl je tedy více než 32 tisíc hlasů.

Součet hlasů v Moldavské republice:
Zdroj: ÚVK MR

Náskok pro Maiu Sandu tvoří hlasy ze zahraničí, které dnes ráno stále nejsou sečtené. V těch má Maia Sandu drtivý náskok. Téměř 270 000 ku Stoianoglovým 56 000. Ani v hlavním městě Kišiněvě neměla přitom tak silnou podporu.

Součet hlasů zaslaných ze zahraničí:
Zdroj: ÚVK MR

Výsledky hlasování: Kišiněv
Zdroj: ÚVK MR

Zde připomeňme, že v Rusku, kde žije významná část moldavské diaspory, byla hlasovací místa v minulých volbách Ústřední volební komisí omezena jen na dvě.

Kanadský politolog Ivan Katchanovski konstatoval, že Maia Sandu u domácích těsně prohrála, ale zvítězila díky započítaným korespondenčním hlasům. „Jak jsem řekl minule, tyto volby byly mnohem méně svobodné a férové než ty předcházející,“ míní politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nikdo nevíme, zda volby nebyly dílem podvodu, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 04.11.2024 9:30:23
Při referendu došlo k manipulacím. V některých zemích bylo spousta míst, kde odevzdat hlas, jinde jen symbolické místnosti. Navíc cizinci nenesou tíhu svého rozhodnutí. Chudáci Moldavané teď budou trpět kvůli rozhodnutí cizáků, kteří neplatí daně. Musí teď vydržovat politiky, které si nevolili. Je to vnucená politička z venčí, kterou Moldavané nechtějí, což může do budoucna vést buď k nepokojům nebo ke vzniku totalitní diktatury, která se drží u moci proti vůli občanů Moldávie. Nakonec víme, že korespondenční hlasy jsou nejčastějším zdrojem podvodů.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…