Kdybychom byli ostrov, ceny energie by byly nepochybně nižší. Ale my jsme propojeni, vysvětloval v rádiu expert na energie

04.11.2021 19:18 | Zprávy

Pomůže odběratelům snížení záloh na dodávky energií od dodavatelů poslední instance na padesát, respektive 40 procent do konce roku? Jak se od ledna zvedne cena plynu a elektřiny u ČEZ? Pomůže nulová DPH zmírnit růst cen energií? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Jiří Gavor, ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Kdybychom byli ostrov, ceny energie by byly nepochybně nižší. Ale my jsme propojeni, vysvětloval v rádiu expert na energie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dráty vysokého napětí, ilustrační foto

Slýcháme, že hlavním viníkem zdražení energií jsou vysoké ceny emisních povolenek, potažmo tedy Evropská komise. Co se tedy stalo, že ceny, zejména plynu, vystřelily tak náhle? „Emisní povolenky to nakoply. Byla to velká událost před dvěma lety až před rokem, kdy jejich ceny vyletěly násobně. Od té doby ceny elektřiny jdou vzhůru, ale co se týče plynu, tak jsme žili dlouho, až do pololetí tohoto roku, v klidu. Nicméně celý ten mechanismus byl následovný: drahé povolenky zdražily výrobu elektřiny a tepla z uhlí. Vznikla tedy poptávka, velice silná poptávka po levnějším a ekologičtějším plynu, který těch povolenek potřebuje daleko méně,“ poznamenal mimo jiné Gavor.

Díky jádru bychom měli být ve výrobě elektřiny soběstační. Proč nás tedy ovlivňují ceny na německé burze v Lipsku? „My jsme propojeni. To je jeden systém. Vskutku, kdybychom byli izolovaným ostrovem, ceny by byly nepochybně nižší. Nicméně vlastně kdybych byl jenom byrokrat, tak bych řekl: přistoupili jsme do Evropské unie, podepsali jsme nějaké dohody, nemůžeme to udělat. Ale já bych se to pokusil vysvětlit i z toho praktického hlediska. Když je jeden velký, prakticky celoevropský systém, tak je daleko robustnější. Je daleko lépe chráněný proti nenadálým výpadkům. Koneckonců i u nás může rychle vypadnout jeden jaderný blok a tisíc MW je dole, navíc se k tomu můžou připojit další poruchy. Celkově ten systém je více stabilní. A koneckonců si musíme také uvědomit, že nyní sice vyvážíme, ale s ohledem na předpokládaný budoucí výkon, kdy nám bude ubývat kapacita v uhelných elektrárnách, můžeme se změnit a z pozice exportéra se během několika let dostaneme do pozice importéra,“ zdůraznil Gavor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

91 procent Ukrajinců odmítá mír „o nich bez nich“

9:09 91 procent Ukrajinců odmítá mír „o nich bez nich“

Mezi Ruskem a Spojenými státy se rozběhla jednání o dosažení míru na Ukrajině. Bez Ukrajinců, které …