Foltýn úvodem hovořil o tom, zda je zemědělský spor velkým problémem i z hlediska bezpečnosti. Ohrožuje ochotu pomáhat Ukrajině v bezpečnostní oblasti? „V případě Polska je to samozřejmě dílčí, nicméně vnitropoliticky důležitý problém, protože Polsko má samozřejmě poměrně větší populaci zemědělců než ostatní evropské země. Nicméně na druhé straně ochota Polska pomáhat Ukrajině z hlediska jejich vnímání ruské hrozby je zase velmi vysoká, takže tam se to do značné míry vyrovnává. Obecně samozřejmě v ruské propagandě zesilování toho narativu o ukrajinském obilí je jeden z radikalizačních a potenciálně nebezpečných příběhů, které se snaží napříč Evropou a zejména v těch zemích, které samozřejmě jsou na to velmi citlivé, tak je šíří stejně jako jakýkoliv jiný narativ, který má radikalizační nebo emocionální sentiment," poznamenal Foltýn.
Prostředky a prostor a způsoby šíření narativů v současné době odhalují tajné služby - Bezpečnostní informační služba, teď tedy i polská kontrarozvědka. Víme o dvou případech, které byly odhaleny. Podle Foltýna jich je mnohonásobně víc. „Samozřejmě tady je potřeba oddělovat dvě věci. Naprosto perfektní a detailně propracované a prokázané aktivity, řekněme, proruských prostředníků, nebo agentů, které aktuálně prokázala Bezpečnostní informační služba. Ta práce byla opravdu velmi detailní a dokonalá. Nicméně to pouze ilustruje to, co Rusové dlouhodobě dělají, zdaleka nejenom v České republice a v Polsku. Na těch samotných odhaleních v zásadě pro bezpečnostní komunitu není nic překvapivého. Na jedné straně je opravdu potřeba pochválit, že ta práce byla odvedena dokonale. Na druhou stranu je to jenom ilustrace toho, co skutečně v podstatně větším rozsahu ruská propaganda dělá napříč Evropou," řekl.
Vyjmenoval také to, na jaké znaky propagandy si máme dávat pozor. „Tak za prvé je potřeba si uvědomit základní rozdíl od toho, co si třeba starší ročníky jako my pamatují ještě třeba z dob, kdy fungovala sovětská propaganda, která se pořád snažila nějakým způsobem protěžovat sovětský příběh, říkat, že jejich systém je lepší a podobně. To aktuálně Rusko v žádném případě nedělá. Pokud se podíváte na to, kolik občanů Evropy se chce přestěhovat do Ruska, tak to samo o sobě celkem ilustrativně vypovídá o tom, co si Evropané myslí o Rusku, to znamená Rusko dneska neprotěžuje svůj příběh, Rusko se snaží vyvolat dojem, že nic není pravda. To znamená, pokud nebudete věřit základním hodnotám, na kterých stojí váš stát, nebudete věřit svým vlastním institucím, budete zpochybňovat například své vlastní tajné služby - a nechci sahat do svědomí některým bývalým ústavním činitelům, tak pokud tímto způsobem znevěrohodňujete svůj vlastní stát a své vlastní bezpečnostní složky, tak samozřejmě děláte přesně to, co ty ruské tajné služby chtějí. To znamená první markant, který vám řekne, pravděpodobně je to ruská propaganda, je zpochybňování samotné existence pravdy. Druhé, co může být velmi návodné, tak je hra na emoce, to znamená vyvolávání něčeho, co vás vyděsí nebo naštve. To jsou nejrychlejší emoce, které samozřejmě zejména v prostředí algoritmu sociálních sítí fungují velmi dobře. To znamená, pokud mě něco opravdu z první na dobrou vodu vytočí, anebo ve mně vyvolává strach, velmi pravděpodobně někdo tyto emoce zneužívá. Pak samozřejmě je potřeba si uvědomit to, že dobrá dezinformace není založena primárně na očividné lži, ale namixována s něčím, co má reálný základ, a teprve k tomu následně připojíte nějakou lež. A úplně poslední znak je velmi typický tím, co třeba bylo, jestli si pamatujete sestřelení holandského letadla MH-17, tak jenom během prvního měsíce Rusko vypustilo 30 různých verzí toho, co se stalo, to znamená úplné zamlžení reality. Mimochodem velmi obdobně to dělají teď v případě teroristického útoku v Moskvě," sdělil Foltýn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Vanda Efnerová