Diesen je toho názoru, že takzvaný „mezinárodní řád založený na pravidlech“ má za cíl „usnadnit hegemonii ve světě, což s sebou nese vytlačení mezinárodního práva“. „Zatímco mezinárodní právo je založeno na rovné suverenitě všech států, mezinárodní řád založený na pravidlech prosazuje hegemonii na principu suverénní nerovnosti,“ píše ve svém komentáři.
Podotýká, že „mezinárodní řád založený na pravidlech“ bývá běžně prezentován jako spojení mezinárodního práva a lidskoprávní ochrany, „což se jeví jako neškodné a pokrokové“. To však způsobuje rozkol. „Mezinárodní právo v oblasti lidských práv zavádí soubor pravidel, která mají vyzdvihnout práva jednotlivce, avšak bezpečnost zaměřená na člověka je často v rozporu s bezpečností zaměřenou na stát coby základ mezinárodního práva,“ vysvětluje norský profesor politologie, specializující se na mezinárodní vztahy.
Státně-centrická bezpečnost jako základ mezinárodního práva trvá dle politologa na územní celistvosti států, zatímco lidsko-centrická bezpečnost umožňuje vymáhat právo na sebeurčení. A Spojené státy, jež Diesen považuje za hegemonní stát, si pak dle něj mohou v těchto konceptech vybrat. „USA tak budou trvat na územní celistvosti ve spojeneckých zemích, jako je Ukrajina, Gruzie nebo Španělsko, zatímco budou podporovat sebeurčení v rámci států, s nimiž soupeří, jako je Srbsko, Čína, Rusko a Sýrie. USA mohou zasahovat do vnitřních záležitostí protivníků, aby podpořily liberálně demokratické hodnoty, avšak protivníci USA nemají právo zasahovat do vnitřních záležitostí USA,“ připomíná Diesen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas