Když začala konference OSN o změně klimatu, očekávání byla veliká

01.12.2022 8:54 | Komentář

Jak ale potvrzuje osobní zkušenost českého europoslance Alexandra Vondry, mnohé účastníky klima příliš nezajímalo. „Mezi aktivisty brutálně převažují ti nalevo. Mnohým nejde jen o klima. Chtějí revoluci ve finanční systému, konec kapitalismu, masivní přerozdělování. Chtějí měnit náš život a zvyky radikální regulací poptávky i nabídky,“ popsal realitu nablýskané konference konané v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch na svém facebooku Vondra.

Když začala konference OSN o změně klimatu, očekávání byla veliká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety, ilustrační foto

Jedním z hlavních výstupů konference je dohoda na vzniku speciálního fondu pro kompenzace klimatických škod. Mohou se tedy země postižené změnou klimatu těšit na skutečnou a rychlou pomoc? Zatím jen vznikne jakýsi přechodný výbor, který by měl identifikovat příjemce pomoci a prostředky pro financování fondu. Jak opět píše Vondra: „Není přitom vůbec jasné, kdo ten prázdný měšec naplní, kolik v něm bude a kdo z něj může čerpat.“
 
 
Bohužel podobný výsledek v případě velkých mezinárodních organizací a konferencí není výjimkou. Obdobným příkladem je i například Světová zdravotnická organizace (WHO). Opakovaně se objevuje podezření, že WHO podléhá zájmům některých svých významných členů. I proto v roce 2020 USA na nějakou dobu pozastavily financování této organizace. Důvodem měl být právě „znepokojující nedostatek nezávislosti“, zejména na vlivu Pekingu. V době, kdy začínala pandemie nemoci covid-19, byla zase reakce WHO velmi pomalá a opatrná. Přestože důkazy o rychlém šíření nemoci byly nepopiratelné, stav pandemie organizace vyhlásila až 11. března 2020. Další známá chyba nastala, když WHO loni v dubnu nedoporučila nošení roušek širokou veřejností, aby následně po dvou měsících naopak nabádala k co nejširšímu využití tohoto ochranného prostředku.
 
Podobně „neúspěšná“ je WHO i v boji s kouřením. Jak dokládá poslední dostupná zpráva této organizace z konce loňského listopadu, celosvětový počet kuřáků se za posledních pět let snížil o pouhých dvacet milionů. „Světová zdravotnická instituce slaví selhání. Snížení počtu uživatelů tabáku z 1,32 miliardy na 1,30 miliardy během pěti let nelze považovat za důkaz úspěšné strategie. V důsledku onemocnění souvisejících s kouřením je každoročně ztraceno osm milionů životů. To, co vidíme, je důkazem zanedbání povinností v oblasti veřejného zdraví,“ uvedl profesor Gerry Stimson, emeritní profesor Imperial College London. 
 
Stimson navíc neváhá označit politiku WHO za „zamrzlou v čase“. „Díky moderním bezpečnějším nikotinovým produktům, jako jsou elektronické cigarety, nikotinové sáčky, zahřívané tabákové výrobky, máme k dispozici prostředky, jak s kouřením skoncovat, a to brzy. Mnoho kuřáků však od přechodu k méně škodlivým alternativám je odrazováno, což je přímý důsledek zkreslení zpráv o veřejném zdraví od WHO, které se, jak se zdá, málo stará o zdraví současných kuřáků,“ tvrdí Stimson. 
 
A není s tímto názorem osamocen. Již vloni v říjnu stovka nezávislých specialistů na problematiku závislosti na tabáku vyzvala WHO, aby přestala prosazovat zákaz nebo přehnané regulace a přísné zdanění elektronických cigaret, zahřívaných tabákových výrobků a dalších prostředků, které představují méně rizikovou alternativu ke klasickému kouření. Tento postoj je mylný a nevědecký, napsala WHO stovka nezávislých odborníků v dopise, v němž apelují na záchranu lidských životů prostřednictvím harm reduction (tedy snižování rizika). 
 
Zda si WHO vezme ponaučení z názorů těchto odborníků uvidíme přibližně za rok, kdy se bude v Panamě konat další kolo Konference smluvních stran Rámcové úmluvy WHO o kontrole tabáku (FCTC), klíčové globální setkání pro určovaní směru dalšího přístupu pro boj se závislostí na nikotinu a jeho následky. Již nyní ale panují obavy, že WHO vytrvá ve svém rigidním a nevědeckém postoji a setkání FCTC dopadne podobným fiaskem jako výše zmíněná egyptská Konference OSN o změně klimatu. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vojenská konfrontace? Trump domluvil a v ČT nastalo zděšení

20:58 Vojenská konfrontace? Trump domluvil a v ČT nastalo zděšení

K Trumpovu inauguračnímu projevu se v České televizi vyjádřili amerikanista Jiří Pondělíček, bývalý …